Dzisiaj jest: czwartek, 28 marca 2024

eWyszków » Wiadomości » Bronisław Komorowski w Wyszkowie

Bronisław Komorowski w Wyszkowie

8 listopada 2012, 09:47, UM w Wyszkowie, red. Milena Brzózka

W związku z obchodami 510 rocznicy nadania Wyszkowowi praw miejskich oraz zbliżającą się rocznicą Narodowego Święta Niepodległości, 5 listopada prezydent RP, Bronisław Komorowski odwiedził Wyszków.

Wizyta głowy państwa rozpoczęła się od spotkania z młodzieżą oraz mieszkańcami gminy i powiatu wyszkowskiego. W szczelnie wypełnionej hali sportowej Wyszkowskiego Ośrodka prócz młodzieży, jej opiekunów, pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych powiatu, wszystkich gminy, ośrodków, jednostek oraz urzędów centralnych. Obecni byli również trzej posłowie: Bartłomiej Bodio, Andrzej Halicki i Andrzej Kania. Gminę Wyszków podczas spotkania reprezentowali burmistrz, Grzegorz Nowosielski oraz zastępcy, Adam Mróz i Adam Warpas oraz naczelnicy i kierownicy wydziałów i referatów urzędu miejskiego.
Półgodzinne spotkanie w hali przebiegło w rytmie ducha patriotycznego, kształtowania szacunku i utrwalania wartości "ojczyzny tej Małej i tej Dużej".
Elementem przedstawiającym utożsamianie się wyszkowskiej młodzieży ze swoją małą Ojczyzną była najpierw recytacja wiersza o Wyszkowie przez 9-letniego Franciszka Mielcarza. Następnie doradca metodyczny Gminy Wyszków ds. nauczania zintegrowanego, Barbara Ochmańska, w krótkiej prezentacji pokazała w jaki sposób młodzież, w ramach konkursu "Wyszków - moje miasto" widzi swoje miejsce zamieszkania, co wie, o jego historii, jakie ma plany i marzenia związane z Wyszkowem.
W swoim wystąpieniu prezydent Komorowski przypomniał o historii Wyszkowa, który niejednokrotnie bardzo boleśnie odczuwał piętno wydarzeń historycznych, czy to w postaci zniszczeń materialnych, czy śmierci ludności cywilnej. Szczególnie wymienił tu wydarzenia, które rozegrały się na początku sierpnia 1920 roku na wyszkowskiej plebanii. Prezydent zaznaczył, że rola Wyszkowa była wtedy niebanalna, a na plebanii zaszły wydarzenia, które w perspektywie czasu zadecydowały nie tylko o losach kraju, ale być może również całej Europy.
Nawiązując do wydarzeń Bitwy Warszawskiej 1920 roku, prezydent przekazał burmistrzowi oryginał powieści Stefana Żeromskiego "Na probostwie w Wyszkowie". Książka została wydrukowana w latach 70. XX wieku w nieistniejącym już budynku na warszawskim Tarchominie, na prymitywnej maszynie drukarskiej, którą dysponowali ówcześni podziemi działacze niepodległościowi, w tym m.in. obecny prezydent.
Podkreślając rok obchodów 510-lecia miasta, Grzegorz Nowosielski obdarował najważniejszego z gości miniatura sztandaru Wyszkowa. Przypomniał, że pierwszy, honorowy gwóźdź w drzewcu nosi nazwę "prezydenckiego" i został wbity 15 sierpnia br. przez prezydenckiego ministra, Olgierda Dziekońskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej, prezydent zwiedził izbę pamięci szkoły podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Spotkał się również z przedstawicielami wyszkowskich środowisk, samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych. Podczas spotkania odbyła się miła uroczystość. Bronisław Komorowski oraz Grzegorz Nowosielski, wręczając prezenty oraz składając życzenia, uczcili 80. urodziny ks. prof. Henryka Kietlińskiego, obecnego podczas spotkania Honorowego Obywatela Wyszkowa.

Drugim punktem prezydenckiej wizyty była historyczna plebania przy ul. Białostockiej. Prezydent zapoznał się z eksponatami wystawy organizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie, którą od połowy sierpnia można było oglądać w budynku plebanii. Prezydent wysłuchał krótkiej opowieści o wyszkowskiej części wojny 1920 roku, która przedstawił twórca wystawy, regionalista M-GBP, Mirosław Powierza. B. Komorowski na ręce ks. dziekana Waldemara Krzywińskiego przekazał drugi egzemplarz książki ";Na probostwie w Wyszkowie";, wyrażając jednocześnie nadzieję, że to miejsca, ta wystawa, będzie, szczególnie dla młodzieży, doskonałą lekcją patriotyzmu, dla swojej okolicy, ale też ojczyzny.

Po dokonaniu dwóch wpisów do ksiąg pamiątkowych, prezydent wyjechał z Wyszkowa. 5 listopada odwiedził również pobliski Pułtusk, gdzie zwiedził budynek dawnego więzienia, w którym był przetrzymywany jako działacz ówczesnej opozycji.








zdjęcia: UM w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]