Dzisiaj jest: czwartek, 18 lipca 2019

eWyszków » Wiadomości » Jak zwiększyć efektywność maszyn na budowie?

Jak zwiększyć efektywność maszyn na budowie?

30 listopada 2018, 14:05, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Inwestorzy zawsze oczekują, że prace budowlane zostaną wykonane nie tylko tanio, ale również w terminie. Tymczasem opóźnienia mogą wynikać z czynników zewnętrznych, ale również ze złego zarządzania maszynami na budowie.

Koniunktura w branży budowlanej systematycznie rośnie już od kilku lat w Polsce. Z danych GUS wynika, że w 2017 roku zrealizowano o ponad 10% więcej prac budowlanych niż w 2017 roku (źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/produkcja-budowlano-montazowa-w-2017-roku,12,1.html). Jednocześnie nie można zapominać, że budownictwo jest sektorem wyjątkowo narażonym na różne problemy, który wpływają na wydłużanie prac na budowie, co z kolei prowadzi do konieczności płacenia kar umownych. Skoro sektor budowlany jest tak wrażliwy na opóźnienia, czy można je skutecznie ograniczyć?


Monitorowanie i ewidencja maszyn

Część opóźnień wynika z braku odpowiedniego nadzoru nad maszynami i ludźmi pracującymi na placach budowy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się monitorowanie i ewidencja maszyn z użyciem nowoczesnych rozwiązań GPS i telematyki (np. system SATIS). Monitoring pozwala na bieżąco kontrolować położenie maszyn, co ułatwia nimi zarządzanie, a do tego zwiększa ich oraz operatorów bezpieczeństwo. Warto także montować specjalne czujniki, które pomogą mierzyć faktyczny czas pracy maszyn i reagować na ewentualne przedłużające się przestoje. Do tego dobrzy dostawcy udostępniają systemy, które mają także wbudowane moduły do ewidencji maszyn, co z kolei ułatwia zarządzanie przeglądami serwisowymi, ubezpieczeniami itd. Dlatego monitorowanie i ewidencja maszyn za pomocą nowoczesnych systemów jest naprawdę efektywne i może przyspieszyć pracę na budowie.

Mądre zarządzanie maszynami

Właściwy nadzór nad maszynami budowlanymi z użyciem monitoringu to ważna kwestia, ale warto ją podeprzeć również mądrym zarządzaniem parkiem maszynowym. Przede wszystkim powinien on być dostosowany do profilu najczęściej wykonywanych prac budowlanych (nie trzeba będzie tracić czasu na oczekiwanie, aż właściwa maszyna zostanie pozyskana). Istotna jest także sprawna koordynacja wykorzystania maszyn na poszczególnych budowach (znowu można się podeprzeć monitoringiem), eliminowanie przetrzymywania maszyn na jednych budowach, bo może pojawi się konieczność dodatkowych prac, a to odbija się kosztem innych budów. Do tego mądre zarządzanie maszynami obejmuje również wykonywanie wszelkich badań technicznych jeszcze przed terminem, co nie wyłączy maszyny z użytkowania.

To oczywiście kilka przykładów, w jaki sposób można zwiększyć efektywność wykorzystania maszyn na placach budowy. Kluczem jest mądre zarządzanie w połączeniu z wykorzystaniem nowoczesnych systemów monitoringu.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]