Dzisiaj jest: środa, 26 czerwca 2019

eWyszków » Wiadomości » Gdzie spędzić karnawał i nie zbankrutować?

Gdzie spędzić karnawał i nie zbankrutować?

10 stycznia 2019, 14:56, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Kochasz zabawę? W takim razie w okresie karnawału musisz czuć się jak ryba w wodzie. Od 6 stycznia do tzw. Środy Popielcowej większość świata ogarnia imprezowy szał, a na ulice wychodzą postaci przebrane w przedziwne kostiumy.

Czy wiesz, jak świętowano karnawał w dawnej Polsce? A może chciałbyś zobaczyć, jak ten okres przeżywają ludzie w innych krajach? Dowiedz się, gdzie jechać i co robić, by w pełni wykorzystać ten czas zabawy.

W stolicy karnawału

Kolorowe parady, imponująca scenografia na platformach, Sambodronach, przejeżdżających wzdłuż ulic miasta, na których tancerze z najlepszych szkół samby inscenizują sceny z Biblii, mitologii i życia. Gdzie tak obchodzi się karnawał? Tylko w Rio de Janeiro. Wszystko to dzieje się w skąpanej w słońcu Brazylii w okresie, gdy w Polsce panuje nieustępliwa zima... Jednak i te chłody umilają rozliczne, karnawałowe atrakcje organizowane przez różne instytucje w kraju.

Polskie zwyczaje

Rozliczne koncerty kolęd, tematyczne imprezy klubowe czy widowiska mogą z pewnością umilić ten czas. Niegdyś szlachta polska szczególnie hucznie obchodziła ten okres, nazywając go "zapustami". Organizowane były kuligi, które polegały na odwiedzaniu się sąsiadów, według wcześniej ustalonej kolejności. W otoczeniu pochodni i śpiewów magnackie towarzystwo zajeżdżało pod każdy dwór, w którym czekał na nich suto zastawiony stół różnego rodzaju mięsem. To miało znaczenie, ponieważ samo greckie wyrażenie "carne vale", z którego wywodzi się słowo karnawał, znaczyło "mięso żegnaj" oraz zapowiadało zbliżający się według tradycji katolickiej 40-dniowy post. Do dzisiaj wiele osób kontynuuje te zwyczaje i odwiedza się w swych domach, organizując "domówki" lub bale przebierańców.

Szaleństwo pełną parą

Jeśli jednak chciałbyś zaszaleć w tym roku i zobaczyć jak obchodzi się karnawał w różnych regionach świata, zacznij już planować całą wyprawę. Oprócz Brazylii masz do wyboru wiele innych lokalizacji.

W pierwszym dniu karnawału w Meksyku, w mieście Veracruz, na głównym placu odbywa się ognisko, gdzie pali się wszystko, co może powodować zły nastrój. Kukły nielubianych polityków, zdjęcia nieudanych miłości, symbole kryzysów - wszystko to zostaje rytualnie wrzucone do płomieni. W trakcie dziewięciu dni, przez miasto codziennie przechodzą imponujące parady ludzi tańczących klasyczny danzon, ale też sambę czy cumbię. Z kolei w Sydney karnawał ma znaczenie ideologiczne, ponieważ organizuje się tam jedną z największych parad równości na świecie. Przyozdabia się drzewa kolorowymi wstążkami, a ludzie tańczą na antypodach do białego rana. Także w Europie znajdziesz miejsca, w których z powodzeniem spędzisz odpowiednio czas karnawału. We włoskiej Wenecji ok. 9 dni przed Środą Popielcową panuje atmosfera tajemniczości i zabawy spowodowana maskaradą, w której biorą udział wszyscy mieszkańcy. Po ulicach wędrują różne postaci w tradycyjnych maskach i strojach, które spotykają się jednego dnia na balu karnawałowym na placu św. Marka.

Zbierz środki i pakuj walizki

Trzeba jednak pamiętać, że udział we wszystkich tych niezwykłych wydarzeniach wymaga odpowiedniego budżetu. Nie rezygnuj z ich odwiedzenia, ale zastanów się, jak uzbierać potrzebne środki na ten cel. Jeśli nie wystarczą Ci oszczędności, możesz zastanowić się nad wzięciem pożyczki. Na stronie provident.pl masz dostęp nawet do kalkulatora online, który pomoże Ci szybko obliczyć dokładne koszty tego rodzaju świadczenia, co może usprawnić doprecyzowanie budżetu wyjazdowego.

Zaplanuj swój czas w okresie karnawału i przyłącz się do globalnego świętowania na całym świecie. Wybierz swój kierunek, zaplanuj budżet i spakuj walizki - a następnie baw się do białego rana!

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]