Dzisiaj jest: niedziela, 22 września 2019

eWyszków » Wiadomości » Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

4 czerwca 2019, 06:01, KPP Wyszków, red. MK

Tylko w ostatnich dniach wyszkowska policja odnotowała kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów za pośrednictwem Internetu.

Zakupy przez Internet są wygodne, łatwe i często kuszące niższymi cenami. Dają wiele korzyści, ale pojawia się również szereg zagrożeń. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

"Nie mam ani zamówionego towaru, ani zwrotu wpłaconych pieniędzy" - tak najczęściej mówią osoby zgłaszające sprawę na policje. Tylko w ostatnich dniach wyszkowska policja odnotowała kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów za pośrednictwem Internetu. Kupujących zazwyczaj zachęcała okazyjna cena.

By uniknąć takich sytuacji policjanci apelują, aby korzystając z tej formy zakupów zachować rozsądek i podstawowe środki ostrożności. Co można zrobić by nie stracić pieniędzy? Przedstawimy kilka porad, które mogą być przydatne przy zawieraniu tego rodzaju transakcji:

- kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
- zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą (dowód przelewu, korespondencję mailową),
- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze,
- sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić,
- przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione,
- kupując np. telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji,
- przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą w celu zweryfikowania danych niezbędnych do dokonania przelewu. Warto korzystać z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnić się, czy właściwy numer rachunku widnieje na zamówieniu. Bezpieczną formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas kupujący ma okazję sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Źródło zdj. KPP Wyszków
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]