Dzisiaj jest: niedziela, 22 września 2019

eWyszków » Wiadomości » Dziecko zamknięte w aucie? Reaguj!

Dziecko zamknięte w aucie? Reaguj!

12 czerwca 2019, 06:59, KPP Wyszków, red. MK

Dziecko pozostawione w zamkniętym aucie nie ma szans na przeżycie. Jego jedyną szansą na uniknięcie śmierci jest pomoc świadomej i odpowiedzialnej osoby z zewnątrz.

Za oknem piękna pogoda, temperatura na termometrze wskazuje ponad 30?C, w zamkniętym samochodzie po kilku minutach może to już być nawet 50?C! Chwilowy brak rozsądku i wyobraźni może bardzo szybko przerodzić się w niewyobrażalną tragedię.

Policjanci apelują, by w przypadku, kiedy zauważymy pozostawione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę, nie zwlekać z poinformowaniem policji i dzwonić pod nr 997 lub 112. Każda minuta jest na wagę złota.

Pamiętajmy również o tym, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w aucie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu poszkodowanych - włącznie z wybiciem szyby.

Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, bez obaw o konsekwencje możemy stłuc szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego - "nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego"

Przypominamy, odchodząc od samochodu nigdy pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka czy też zwierzęcia, które z nami podróżuje. Wyjście nawet na chwilę do sklepu, by zrobić zakupy, może narazić nasze dziecko na utratę życia.

Źródłozdj. Rzecznik Praw Dziecka, policja.pl
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]