Dzisiaj jest: środa, 26 lutego 2020

eWyszków » Wiadomości » Dwie próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka"

Dwie próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka"

22 sierpnia 2019, 08:34, KPP Wyszków, red. MK

Na szczęście starsze osoby nie dały się nabrać na próbę wyłudzenia i powiadomiły o sytuacji policję.

Obie próby oszustwa wyglądały podobnie. W pierwszej nieznana kobieta skontaktowała się telefonicznie z osobą starszą, której próbowała wmówić, że jest jej wnuczką i potrzebuje pilnie pożyczyć 40 000 zł ponieważ miała wypadek drogowy . Kobieta nie uwierzyła, że rozmawia ze swoim krewnym, rozłączyła się i powiadomiła o tym zdarzeniu policję.

Przy drugiej próbie, podobnie jak w pierwszym przypadku, nieznana kobieta zadzwoniła, podając się za wnuczkę i chciała pożyczyć 70 000 zł twierdząc, że jej syn potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i żeby uniknąć aresztu,musi wpłacić właśnie tak dużą kwotę. I w tym przypadku niedoszła pokrzywdzona nie uwierzyła kobiecie i niezwłocznie zadzwoniła na policję. Czynności w obydwu sprawach prowadzą kryminalni z KPP Wyszków . Oszustwo popełnione metodą "na wnuczka" to przestępstwo określone w art. 286 § 1 kk zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą "na wnuczka" to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne zabiegi socjotechniczne oraz metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących nieraz oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem. Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust w metodzie "na wnuczka".

Metoda "na wnuczka"- główne cechy:

- Przestępcy posługują się różnymi "legendami" i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych.
- Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
- W niektórych przypadkach sprawcy typując swoje potencjalne ofiary, ustawiają się bezpośrednio za ofiarą w kolejce w urzędach i udając interesantów wychwytują potrzebne im dane osobowe.
- Sprawcy wykorzystują wszelkiego rodzaju zabiegi socjotechniczne, które pomagają im zdobyć zaufanie swoich potencjalnych ofiar, aby następnie osiągnąć korzyści majątkowe. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
- W rozmowie "telefonista" prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne "legendy".

Przykładowe "legendy":

- "na wypadek" - "telefonista" informuje, że spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na zapłacenie ofierze wypadku, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy sądowej,
- "na zwrot długu znajomemu" - "telefonista" informuje, że zaciągnął u znajomego pożyczkę i w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem tamtej osoby musi szybko zwrócić dług. Następnie po odbiór pieniędzy od oszukiwanej osoby przychodzi rzekomy znajomy, który potwierdza swoją ciężką sytuację finansową.
- "na zakup nieruchomości lub ruchomości" - "telefonista" informuje, że jest w trakcie dokonywania bardzo korzystnej transakcji np. u notariusza i pilnie potrzebuje brakującej kwoty na jej sfinalizowanie.
- "na maklera, inwestycje giełdowe" - "telefonista" mówi, że znajduje się w biurze maklerskim i pilnie potrzebuje pieniędzy na inwestycję giełdową, bo inaczej straci dużą sumę pieniędzy. Po odbiór gotówki wysyła kogoś podającego się za "maklera giełdowego",
- "na porwanie" - rolę "telefonisty" pełni kobieta podająca się za córkę lub wnuczkę informując, że została porwana i musi zapłacić okup,
- zdarza się, że "telefonista" nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki.

Ponadto przypominamy o podstawowych zasadach, które minimalizują ryzyko skutecznego dokonania oszustwa metodą "na wnuczka" na nasza szkodę.

Pamiętaj:

- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Najlepiej nie wpuszczaj potencjalnego oszusta do mieszkania. Nie masz obowiązku wpuszczać kogokolwiek do domu!
- Każda wizyta przedstawiciela gazowni czy elektrowni jest wcześniej zapowiadana. Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc finansową, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112)

Źródło zdj. KPP Wyszków
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]