Dzisiaj jest: sobota, 6 czerwca 2020

eWyszków » Wiadomości » 68-latka straciła prawo jazdy na 3 miesiące

68-latka straciła prawo jazdy na 3 miesiące

16 września 2019, 06:55, KPP Wyszków, red. MK

Policjanci z wyszkowskiej grupy SPEED każdego dnia kontrolują, czy kierowcy nie jadą zbyt szybko i konsekwentnie eliminują z dróg piratów drogowych.

W środę (11.09) na drodze wojewódzkiej nr 694 w miejscowości Poręba Kocęby policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującą samochodem osobowym marki hyundai. 68-letnia mieszkanka Warszawy, jechała w terenie zabudowanym 101 km/h, czyli aż o 51 km/h więcej niż pozwalają na to przepisy. Za rażące naruszenie przepisów kierująca została ukarana mandatem i 10 punktami karnymi. Policjanci zatrzymali też jej prawo jazdy.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, w których giną ludzie. To właśnie dlatego w stosunku do piratów drogowych policjanci nie stosują żadnej taryfy ulgowej. Analizy zdarzeń drogowych pokazują wyraźnie, że skutki wielu wypadków nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich sprawcy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto pamiętać, że najmniejszy błąd za kierownicą może przynieść tragiczne skutki, nie tylko dla kierowcy, ale i podróżujących z nim pasażerów, często tych najbliższych z rodziny.

Policjanci przypominają, że na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość pomiędzy godziną 5.00 a 23.00 wynosi 50 km/h, natomiast w godzinach 23.00-5.00 - 60 km/h. W strefie zamieszkania, czyli na obszarach oznaczonych znakiem D-42, można poruszać się z prędkością maksymalnie 20 km/h. Poza terenem zabudowanym samochody osobowe, ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i motocykle, w zależności od rodzaju drogi, nie mogą przekraczać prędkości 140 km/h (na autostradzie), 120 km/h (na drodze ekspresowej dwujezdniowej), 100 km/h (na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu) i 90 km/h (na pozostałych drogach).

Obowiązujące od 2015 roku przepisy wprowadzają obostrzenia nakładając dotkliwe kary dla kierowców, którzy nie pamiętają o dopuszczalnych prędkościach. Za przekroczenie dozwolonej prędkości, poza mandatem i punktami karnymi, na drogowych piratów czeka kara - pozbawienia prawa jazdy.

Stracić dokument uprawniający do kierowania pojazdem można na kilka sposobów i na różne okresy czasu. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h to rozstanie z "prawkiem" na okres trzech miesięcy. Ponieważ utrata dokumentu dla niektórych kierowców nie stanowi bariery by usiąść za kierownicą, dla recydywistów przewidziano przedłużenie kary do sześciu miesięcy. Kolejny raz taki kierowca ukarany już będzie definitywnym odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Źródło zdj. KWP Radom
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]