Dzisiaj jest: niedziela, 7 czerwca 2020

eWyszków » Wiadomości » 100-lecie odzyskania przez Wyszków praw miejskich (zdjęcia)

100-lecie odzyskania przez Wyszków praw miejskich (zdjęcia)

26 listopada 2019, 10:56, UM Wyszków, red. MK

Warsztaty muzyczne i występ zespołu "Wyszkowiacy" z udziałem młodzieży - to tylko niektóre z atrakcji towarzyszących wydarzeniu.

15 listopada 2019 roku w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie odbyła się uroczystość historyczno-patriotyczna pt.: "W 100-lecie odzyskania przez Wyszków praw miejskich [w 1919 roku] oraz warsztaty muzyczne i występ zespołu "Wyszkowiacy" z udziałem młodzieży"
Uroczystość składała się z dwóch części. Na początku wysłuchano trzech prelekcji historycznych: "Wyszków w okresie I wojny światowej i odzyskania niepodległości przez Polskę" - Mirosław Powierza, "Refleksje historyczne w 100-lecie odzyskania praw miejskich przez Wyszków" - Elżbieta Szczuka i "Wyszków na przełomie XIX i XX wieku w świetle wybranych źródeł archiwalnych i prasowych" - Adam M. Mickiewicz.

W drugiej części zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych, połączonych z występem zespołu "Wyszkowiacy". Przed każdym z utworów prelegentka i prowadząca tę część uroczystości, tj. p. Elwira Sawicz-Bakuła (wicedyrektor ZS Nr 3), prezentowała w oryginalny sposób jego tło historyczne i literackie. Obecni na uroczystości wspólnie śpiewali, w oparciu o teksty wyświetlane na ekranie, mniej lub bardziej znane pieśni, reprezentujące bogatą polską tradycję śpiewaczą.
W czasie uroczystości Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej przyznało pięciu osobom "honorowe członkostwo", czego potwierdzeniem był okolicznościowy, pamiątkowy medalion z napisem- "W UZNANIU ZASŁUG", który otrzymali: Grzegorz Nowosielski, Elżbieta Michalik, Wojciech Kwiatkowski, Bagdan Pągowski i Sławomir Chmielak.

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół nr 3 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego im. J. Kochanowskiego w Wyszkowie, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

Źródło zdj.
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]