Dzisiaj jest: wtorek, 2 czerwca 2020

eWyszków » Wiadomości » Handel bez VAT-u

Handel bez VAT-u

29 lutego 2020, 12:20, IAS w Warszawie, red. Miłosz Magrzyk

Oszustwo podatkowe na dużą skalę zostało wykryte w Wólce Kosowskiej. 432 tys. zł w gotówce zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu.

Rezultatem wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie było ujawnienie nielegalnego procederu związanego z handlem towarem importowanym z Chin.

Podczas wspólnych działań prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS oraz funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Radomiu przeszukano jeden z boksów handlowych na terenie Wólki Kosowskiej. Zarejestrowana została w nim siedziba jednej ze spółek objętych śledztwem.

Podczas kontroli zabezpieczono gotówkę w wysokości 91 000 dol. amerykańskich, 15 000 zł i 15 000 euro na łączną kwotę 432 000,00 zł. Znaleziono też dokumentację księgową firmy. Zebrane materiały zostały zabezpieczone przez zespół techników kryminalistyki.

Z zabezpieczonych dowodów wynika, że spółka importowała towary handlowe z Chin, a nie kupowała ich w Polsce, co miały potwierdzać wykazywane w składanych deklaracjach tzw. puste faktury.

Ujawnione dokumenty potwierdzają, że podejrzana spółka od 2016 r. prowadziła nierzetelnie księgi podatkowe i zaniżała obroty osiągane z handlu wyrobami odzieżowymi produkowanymi w Chinach.

Prezesowi zarządu firmy, obywatelowi Chin, postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego polegającego na podaniu nieprawdy w celu uszczuplenia należnego podatku.

- Przedmiotowa sprawa jest przykładem efektywnej walki z przestępczością godzącą w uszczuplenia Skarbu Państwa - powiedział Wojciech Pawlak, naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi naczelnik MUCS w Warszawie.Źródło zdjęcia: IAS w Warszawie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]