Dzisiaj jest: niedziela, 7 czerwca 2020

eWyszków » Wiadomości » Aparat ortodontyczny - wszystko, co należy wiedzieć przed jego założeniem

Aparat ortodontyczny - wszystko, co należy wiedzieć przed jego założeniem

25 marca 2020, 13:12, Tipmedia

Aparat ortodontyczny to ratunek dla osób z wadami zgryzu. Kuracja jest długotrwała, ale warto ją podjąć dla olśniewającego uśmiechu i poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Dziś odpowiadamy na najczęściej powtarzające się pytania związane z aparatem ortodontycznym.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny

To pytanie zazwyczaj pojawia się jako pierwsze. I słusznie, bo wypracowanie olśniewającego uśmiechu kosztuje, i to niemało. Jednak warto pamiętać, że są to koszty rozłożone w czasie i dlatego mniej odczuwalne. Na początek trzeba wyłożyć kilka tysięcy na sam aparat - konkretna cena zależy od wybranego modelu i rodzaju aparatu. Koszt wizyt kontrolnych to kwestia kilkuset złotych. Wiele zależy od tego, jaki gabinet ortodontyczny wybierzemy. Większość z nich (np. http://www.niebodent.pl/) udostępnia na stronach internetowych oferty z cennikami.

Do jakiego wieku można nosić aparat ortodontyczny?

Nie ma górnej granicy, jeśli chodzi o korekcję wad zgryzu. Aparat ortodontyczny można nosić w każdym wieku, nawet emerytalnym, choć takie przypadki zdarzają się raczej rzadko.

Ile czasu trwa prostowanie zębów?

To bardzo indywidualna sprawa, zależy od osobistych predyspozycji, skali problemu, a także od wieku. U osób młodych trwa to krócej, starsi na efekty czekają dłużej. Średni czas noszenia aparatu ortodontycznego szacuje się na dwadzieścia cztery miesiące.

Czy założenie aparatu jest bolesne?

Nie. Samo założenie aparatu (poza bardzo szczególnymi przypadkami) nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Nieprzyjemne uczucie może pojawić się nieco później, gdy aparat zacznie pełnić swoją funkcję. Nie jest to jednak ból, którego nie da się wytrzymać.

Jak często trzeba chodzić do ortodonty na wizyty kontrolne?

Jeśli nie pojawią się żadne niepokojące objawy, wizyty kontrolne planowane są średnio raz na dwa miesiące w przypadku aparatów z zamkami samoligaturującymi i około miesiąca w przypadku aparatów z normalnymi zamkami.

Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

Wymagany jest idealny stan zdrowia jamy ustnej, a więc przed założeniem aparatu trzeba pozbyć się próchnicy, wymienić obluzowane plomby, usunąć kamień nazębny. Jeśli występują stany zapalne jamy ustnej, miazgi zębowej i dziąseł, ich także trzeba się pozbyć przed założeniem aparatu.

Ciekawe informacje zawarte są w artykule: Czym zajmuje się ortodonta i czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty?

Czy aparat nie przeszkadza w myciu zębów?

Dbałość o higienę jamy ustnej przy noszeniu aparatu jest inna, niż przed jego założeniem. Tu nie wystarczy jedna szczoteczka i mycie zębów dwa razy dziennie. Za absolutnie minimum trzeba uznać dwie szczoteczki - zwykłą i z rowkiem. Do tego dochodzi wyciorek. Przydają się też nici dentystyczne. Ponieważ aparat może powodować otarcia śluzówki, warto mieć w zanadrzu odpowiedni żel stomatologiczny. O wszystkie szczegóły warto dopytać swojego lekarza ortodontę.

Czy nosząc aparat, trzeba być na specjalnej diecie?

Sam aparat nie wpływa na stan zdrowia przewodu pokarmowego, natomiast to, co jemy, może mieć wpływ na aparat.

Na pewno nie powinno się jeść produktów twardych, np. orzechów, twardych warzyw typu surowa marchew lub kalarepa. Takie praktyki mogą skutkować oderwaniem zamków od aparatu. Problematyczne mogą też być gumy do żucia i inne ciągnące się i klejące produkty, np. cukierki toffi. Warto ograniczyć cukier, bo sprzyja on rozwojowi próchnicy, a jej leczenie z aparatem będzie utrudnione.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]