Dzisiaj jest: środa, 23 września 2020

eWyszków » Wiadomości » Klikasz w link i... możesz stracić pieniądze. Uwaga na oszustów!

Klikasz w link i... możesz stracić pieniądze. Uwaga na oszustów!

12 lutego 2020, 10:25, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Oszuści używają przeróżnych sposobów, aby ściągnąć przyszłe ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani poprzez linki, które dostają w SMS-ach, e-mailach czy komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że to podstęp, możemy stracić nasze oszczędności.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji zauważyli w ostatnim czasie wzrost aktywności oszustów, którzy podszywają się pod różne instytucje i żądają wpłaty określonej kwoty pieniędzy w wyniku niedopłaty za wykonaną wcześniej usługę lub proponują wzięcie udziału w konkursie, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody pod warunkiem, że wcześniej przelejemy odpowiednią kwotę potrzebną na pokrycie kosztów przesyłki. Przestępcy często podszywają się pod banki, firmy kurierskie, sklepy prowadzące sprzedaż internetową czy też inne instytucje.

Kilka dni temu właśnie w taki sposób została oszukana mieszkanka naszego powiatu, która wzięła udział w konkursie pod nazwą Media Expert Warszawa. Udział w konkursie miał zagwarantować jej wygraną w postaci słuchawek, a warunkiem otrzymania nagrody było dokonanie opłaty za przesyłkę w kwocie 13,35 zł. Następnie pokrzywdzona za pośrednictwem karty kredytowej z rachunku bankowego zapłaciła wskazaną kwotę. Niedługo po tym okazało się, że stan konta pokrzywdzonej pomniejszył się o dużo więcej niż tylko 13,35 zł.

Uważajmy zatem na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot, które zawierają link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje i nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z różnych stron internetowych.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]