Dzisiaj jest: poniedziałek, 3 sierpnia 2020

eWyszków » Wiadomości » Wprowadzisz służby w błąd? Zostaniesz ukarany

Wprowadzisz służby w błąd? Zostaniesz ukarany

20 marca 2020, 12:43, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować niepotrzebną interwencję służb i stanowić zagrożenie dla zdrowia funkcjonariuszy.

Policja i służby ratunkowe reagują na każdy sygnał dotyczący informacji, że czyjeś zdrowie lub życie jest zagrożone. W związku z działaniami podejmowanymi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, wpieramy codziennie służby sanitarne. Przypominamy i przestrzegamy: bezpodstawne wezwanie to nie tylko zachowanie niezgodne z prawem, ale przede wszystkim brak szacunku dla pracy funkcjonariuszy, ratowników oraz innych obywateli, którzy w tym czasie naprawdę mogą potrzebować pomocy.

W przypadku wzywania służb od razu powiadom, że jesteś objęty kwarantanną albo miałeś kontakt z osobami z terenów objętych koronawirusem - jak Włochy czy Niemcy. W innym przypadku #niekłamratownikom, ponieważ skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować niepotrzebną interwencję służb i stanowić zagrożenie dla zdrowia funkcjonariuszy.

Policjanci przypominają o konsekwencjach, które zostaną wyciągnięte wobec osób, które wykorzystując zagrożenie zakażenia koronawirusem próbują negatywnie wpłynąć na działanie służb. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która faktycznie może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb w takich sytuacjach powoduje to, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy, że za bezpodstawne wezwanie służb kodeks przewiduje karę określoną w art. 66 § 1: kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]