Dzisiaj jest: niedziela, 24 stycznia 2021

eWyszków » Wiadomości » Wielkanoc w cieniu pandemii koronawirusa

Wielkanoc w cieniu pandemii koronawirusa

15 kwietnia 2020, 13:01, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Policjanci w miniony, świąteczny weekend, nałożyli 126 mandatów karnych i skierowali do sądów 114 wniosków w związku z naruszeniem przepisów dotyczących zakazów przemieszczania się.

To były wyjątkowe święta. Spędzaliśmy je często przed telefonem, rozmawiając z najbliższymi w czasie wideokonferencji, korzystając z popularnych komunikatorów internetowych. Policjanci, którzy w tym czasie pełnili służbę, zwracali uwagę nie tylko na to, czy jeździmy bezpiecznie, ale też na to, czy nie opuszczaliśmy domów, nie łamaliśmy zasad kwarantanny i nie narażaliśmy innych na niebezpieczeństwo. Od piątku na drogach Mazowsza doszło do 9 wypadków, w których rannych zostało 13 osób. Nikt nie zginął.

Wiosenna aura oraz świąteczna atmosfera sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu, a to niestety w związku z trwającą pandemią, jest nadal niemożliwe. Większość mieszkańców Mazowsza zastosowała się do apeli policjantów w zakresie ograniczenia kontaktów z innymi osobami oraz zakazów przemieszczania się, jednak niektórzy złamali powszechnie obowiązujące zakazy.

Policjanci w miniony, świąteczny weekend, nałożyli 126 mandatów karnych i skierowali do sądów 114 wniosków w związku z naruszeniem przepisów dotyczących zakazów przemieszczania się. Do służb sanitarnych przekazano także informacje dotyczące 20 naruszeń kwarantanny oraz innych przepisów, co zagrożone jest grzywną w wysokości do 30 tys. zł. Od piątku na drogach Mazowsza doszło do 9 wypadków, w których rannych zostało 13 osób. Nikt nie zginął. Zatrzymano także 54 nietrzeźwych kierowców (w analogicznym okresie w 2019 roku wydarzyło się 23 wypadki, w których zginęły 2 osoby, a 28 osób zostało rannych).

Mazowieccy policjanci przypominają, że od czwartku, 16 kwietnia, będzie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Przedłużone są również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do 19 kwietnia obowiązują nadal ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych; ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do 3 maja obowiązuje nadal: zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in.: obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę); obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.Źródło zdjęcia: KPP w Pułtusku
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]