Dzisiaj jest: niedziela, 24 stycznia 2021

eWyszków » Wiadomości » Operacja haluksów czy metody zachowawcze? Metody leczenia haluksów

Operacja haluksów czy metody zachowawcze? Metody leczenia haluksów

5 maja 2020, 11:57, Tipmedia

Istnieje wiele metod zachowawczych, które pozwalają łagodzić dyskomfort i bolesność związane z deformacją typu paluch koślawy (haluks). Niestety nie zadziałają, jeśli zmiany są już silnie wyrażone. Na szczęście operacja haluksów nie wiąże się już z kilkutygodniowym noszeniem gipsu na operowanej kończynie. Dzięki najnowszym technikom pacjent może chodzić już na drugi dzień po operacji haluksa. Sprawdź, jak leczyć haluksy. Poznaj popularne metody leczenia palucha koślawego.

Nieoperacyjne metody leczenia haluksów

Bezoperacyjne leczenie haluksów https://www.operacjestopy.pl/leczenie-haluksow/ jest możliwe, ale tylko u chorych, u których zmiany nie są silnie wyrażone i nie towarzyszy im bolesność. Należy zaznaczyć, że noszenie zarówno wkładek, specjalnych butów na haluksy, jak i aparatów nie cofnie zmian, które już powstały, a jedynie spowolni (lub ewentualnie zatrzyma) ich dalsze pogłębianie się.

Zachowawcze metody leczenia haluksów:

- separatory na haluksy;
- kliny na haluksy;
- buty na haluksy;
- wkładki na haluksy;
- szyny ortopedyczne na haluksy;
- rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Ćwiczenia na haluksy

Ćwiczenia są polecane głównie w profilaktyce haluksów. Najprawdopodobniej nie przyniosą efektów, jeśli deformacja już powstała. Najbardziej popularne wśród Pacjentów ćwiczenia na haluksy polegają na przenoszeniu woreczków z grochem za pomocą palców stóp z jednej strony na drugą. Niestety naukowo nie udowodnionego wpływu tych ćwiczeń. Zestaw ćwiczeń zawsze powinien indywidualnie dobierać fizjoterapeuta.

Operacja haluksa

Kwalifikacja do operacji haluksa odbywa się na podstawie wywiadu, badania klinicznego i na podstawie wyników badań dodatkowych - podstawowych badań krwi, które kwalifikują do znieczulenia i innych, które zleci anestezjolog, RTG w pozycji bocznej, przednio-tylnej i skośnej oraz rzadziej na podstawie USG stopy.

Operacja dotyczy zazwyczaj korekcji haluksa na jednej ze stóp, ale możliwa jest też operacja haluksów w obu stopach jednocześnie. Paluch koślawy często rozwija się w obu stopach. Przy czym, w jednej stopie zmiany mogą postępować szybciej, a w drugiej wolniej.

Objawy haluksów z czasem stają się coraz bardziej wyrażone. To schorzenie o charakterze postępującym, dlatego operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia.

Metody operacji haluksów

Operacja haluksów jest przeprowadzana za pomocą techniki klasycznej (z nacięciem skóry) lub metodą małoinwazyjną, która wymaga jedynie kilkumilimetrowych nacięć skóry. Istnieje ponad 150 różnych metod korekcji palucha koślawego. Wybór tej najlepszej zależy od stopnia deformacji, ogólnego stanu Pacjenta, jego wieku i oczekiwań względem efektów pooperacyjnych. Decyzję podejmuje specjalista, w porozumieniu z Chorym.

Uwolnienie tkanek miękkich stawu MTP I

Nieprawidłowe ułożenie palucha w stawie MTP I sprawia, że tkanki miękkie po bocznej stronie stawu ulegają przykurczeniu. Operacja polega na uwolnieniu tkanek - przecięciu więzadła śródstopno-trzeszczkowego i odcięciu przyczepu ścięgna mięśnia przywodziciela palucha.

Skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej

Torebka stawowa w stawie MTP I może być poszerzona, na skutek napierania na nią głowy pierwszej kości śródstopia. Operacja polega na usunięciu nadmiaru torebki i nadaniu jej prawidłowego kształtu. Metoda jest stosowana, jako metoda uzupełniająca. Jest to jedynie element korekcji haluksa.

Bunionectomia

Metoda polega na usunięciu tkanki kostnej w obrębie głowy pierwszej kości śródstopia. Chirurg stopy może też wyciąć fragment poszerzonej torebki stawowej stawu MTP I. Bunionektomia nie jest stosowana jako samodzielna, izolowana metoda korekcji palucha koślawego. To metoda uzupełniająca, którą stosuje się, chcąc uzyskać lepszy efekt pooperacyjny u większości chorych.

Operacja haluksa - osteotomia

Osteotomia polega na przecięciu kości w odpowiednim, precyzyjnym miejscu za pomocą specjalnej piły. Ta metoda pozwala na skrócenie kości, obniżenie jej i na stabilizację stawu np. za pomocą wkrętów.

Osteotomia pierwszej kości śródstopia

Przecięcie pierwszej kości śródstopia może mieć miejsce w części proksymalnej, na wysokości jej trzonu lub w części dystalnej. Odłamy są następnie stabilizowane za pomocą wkrętów, drutów Kirschnera lub płytek. Najczęściej wykonywane osteotomie typy osteotomii to:

- osteotomia Scarf;

- osteotomia Chevron.

Osteotomia paliczka podstawnego palucha

Metoda polega na wycięciu klina w okolicy podgłowowej lub w okolicy przyśrodkowej podstawy paliczka proksymalnego (osteotomia Akin). Odłamy są następnie stabilizowane.

Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha

Ta technika jest stosowana u pacjentów, u których przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawu jest niemożliwe. Usztywnienie stawu MTP I stosuje się u Chorych, których zmiany są silnie wyrażone i towarzyszy im zaawansowany proces zwyrodnieniowy.

Metoda polega na zespoleniu pierwszej kości śródstopia z paliczkiem podstawnym palucha w taki sposób, by staw pozostał nieruchomy. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie jest korzystne dla Pacjentów, bo uwalnia ich od bólu i dyskomfortu podczas poruszania się. Usztywnienie stawu nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i uprawianiu większości sportów.

Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha

Tego typu operacja jest stosowana u Pacjentów, u których zmiany są silnie wyrażone. Metoda polega na usunięciu chrząstki stawowej i ustawieniu końców kości budujących staw w taki sposób, by skorygować deformację.

Techniki miniinwazyjne

Operacja polega na korekcji zmian typowych dla haluksów za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych, które umieszcza się w precyzyjnych miejscach za pomocą bieżącego podglądu z mikrokamery, wprowadzanej wraz z narzędziami. Techniki małoinwazyjne (np. MICA, PERC) pozwalają na dokonanie skomplikowanych korekcji przy jednocześnie niewielkim nacięciu.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]