Dzisiaj jest: poniedziałek, 18 stycznia 2021

eWyszków » Wiadomości » Skorzystaj z e-usług wyborczych

Skorzystaj z e-usług wyborczych

22 czerwca 2020, 11:31, Ministerstwo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Z e-usług wyborczych skorzystało już niemal 290 tysięcy osób.

Jeśli chcecie na stałe zmienić miejsce głosowania, czyli od teraz chcecie głosować tam, gdzie mieszkacie, a gdzie nie jesteście zameldowani, i to nie tylko ten jeden raz, ale także w innych, przyszłych wyborach - powinniście wpisać się do rejestru wyborców.

Natomiast jeśli wiecie, że tylko tego jednego dnia - w dzień wyborów - nie będzie was w miejscu zamieszkania i chcecie zagłosować gdzie indziej - dopiszcie się do spisu wyborców w miejscu, w którym akurat wtedy będziecie. Będzie to działanie jednorazowe, czyli dotyczy tylko tych jednych wyborów. W następnych zagłosujecie już u siebie.

Niezależnie, w której z tych sytuacji jesteście, polecamy się pospieszyć.

Osoby, które chciały przez Internet dopisać się do rejestru wyborców, miały czas niedzieli (21 czerwca) do godz. 23.59. Teraz, aby to zrobić, muszą odwiedzić urząd.

- Wpis do rejestru wyborów wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Pamiętajmy, że jest to decyzja administracyjna, która musi być nam dostarczona. Aby uniknąć sytuacji, w której nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony, albo zostanie rozpatrzony negatywnie i konieczne będzie odwołanie od takiej decyzji, musimy dać sobie i urzędowi czas - dodaje.

To właśnie z tego powodu z e-usług można było skorzystać do niedzieli.

Szybki dopisek

Nieco więcej czasu - choć też wcale nie za dużo - mają osoby, które chciałyby dopisać się do spisu wyborców. E-usługa "Dopisz się do spisu wyborców" będzie czynna do wtorku (23 czerwca) do godz. 23.59.

- Jedynym, co powinniśmy przygotować, aby skorzystać z tej e-usługi, jest profil zaufany i adres, pod którym będziemy w dniu wyborów - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

A oto kolejne kroki:

Krok 1: na GOV.PL wybierz e-usługę "Dopisz się do spisu wyborców".

Krok 2: Kliknij przycisk "Dopisz się do spisu wyborców" i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).

Krok 3: Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.

Krok 4: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie "Mój GOV" (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail.

Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie "Mój GOV". Sprawdzaj swoją skrzynkę - jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

Duże zainteresowanie

Jeśli nadal masz wątpliwości, którą usługę wybrać, odpowiedz na kilka prostych pytań.

- Od 3 czerwca, czyli dnia ogłoszenia daty wyborów prezydenckich, z e-usług wyborczych skorzystało niemal 290 tysięcy osób. 214 198 dopisało się online do spisu wyborców, 16 712 - złożyło przez Internet wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, a 54 810 online zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Z tej ostatniej e-usługi mogą skorzystać już tylko osoby przebywające na kwarantannie. Pozostałe miały na to czas do 16 czerwca.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]