Dzisiaj jest: sobota, 26 września 2020

eWyszków » Wiadomości » Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Uważaj na zagrożenia

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Uważaj na zagrożenia

24 sierpnia 2020, 13:25, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Piękna pogoda to wymarzona okazja do relaksu nad wodą. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w rejonie dozorowanych zbiorników wodnych czuwają m.in. ratownicy posiadający stosowne kwalifikacje. Od ich sprawnego działania zależeć może bowiem życie ludzkie. W miejscach, które są niestrzeżone, bezwzględnie nie wolno się kąpać. Szczególnie w rzekach, gdzie dno nie jest zbadane, a silny nurt niespodziewanie może stać się śmiertelnym wrogiem.

Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego to jeden z priorytetów działań policjantów. Działania prewencyjne i profilaktyczne stanowią stały element prowadzonych w codziennej służbie czynności. Warto jednak też samemu zadbać o to, aby pobyt nad wodą był bezpieczny i kojarzył się nam wyłącznie z radością oraz odpoczynkiem.

Policjanci przypominają, że aby wypoczynek był bezpieczny wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad i kierować się zdrowym rozsądkiem.

1. Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Konieczne jest tu stałe pilnowanie dzieci i przypominanie im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą, ponieważ czasami wystarczy krótka chwila by doszło do nieszczęścia.

3. Korzystając ze sprzętu wodnego, należy pamiętać o tym, że taki sprzęt powinien być sprawny i atestowany, a przebywające na nim osoby powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. Szczególnie te osoby, które pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

4. Nie należy nadużywać alkoholu w trakcie wypoczynku nad wodą lub podczas pobytu w rejonie rzek, szczególnie tych z niezbadanym dnem i charakteryzujących się silnym, rwącym nurtem.

5. Jeżeli już spożywaliśmy napoje alkoholowe, bezwzględnie pamiętajmy o tym, że nie powinno się w takim stanie wchodzić do wody lub korzystać ze sprzętów wodnych. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i
skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

6. Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie - taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

- brak umiejętności pływania,

- pływanie w stanie nietrzeźwym, ponieważ alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

- brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,

- niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,

- pływanie w miejscach zabronionych,

- skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,

- pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,

- siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,

- nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi,

- lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Policjanci życzą wyłącznie bezpiecznych chwil spędzonych nad wodą.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]