Dzisiaj jest: sobota, 8 maja 2021

eWyszków » Wiadomości » Groźne niewybuchy z czasów II wojny światowej powodem ewakuacji mieszkańców 3 bloków

Groźne niewybuchy z czasów II wojny światowej powodem ewakuacji mieszkańców 3 bloków

9 września 2020, 13:15, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Groźne pozostałości z czasów II wojny światowej zostały odnalezione w Wyszkowie przy bloku mieszczącym się przy ul. 1 Maja. W ręce wojskowych saperów trafiły granat moździerzowy oraz pocisk przeciwpancerny artyleryjski. Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi, podjęto decyzję o ewakuacji ok. 150 mieszkańców 3 bloków. Sprawne i skoordynowane działania oraz wzajemna współpraca służb pozwoliły lokatorom szybko, a przede wszystkim bezpiecznie, wrócić do domów.

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II wojny światowej na obszarze całej Polski często odnajdywane są niebezpieczne pamiątki z jej okresu. Ziemia skrywa jeszcze sporo różnego rodzaju niewybuchów, które są wydobywane za sprawą poszukiwaczy militariów czy też przy okazji prowadzonych prac ziemnych lub budowlanych.

Ostatnio oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie wpłynęło zgłoszenie o wykopaniu w trakcie prowadzonych prac w rej. bloku przy ul. 1 Maja w Wyszkowie 2 niewybuchów mogących pochodzić z czasów wojny. Na miejsce zostali skierowani policyjni pirotechnicy, którzy potwierdzili znalezisko. Były to grant moździerzowy kal. 82 mm oraz pocisk przeciwpancerny artyleryjski kal. 45 mm z czasów II wojny światowej Miejsce zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu wojskowych saperów.

Z uwagi na groźny charakter zdarzenia na czas prowadzenia prac przez saperów została podjęta decyzja o ewakuacji mieszkańców 3 pobliskich bloków. W sumie ewakuowano ok. 150 osób. Zamknięto ulice wokół bloków, m.in. Pułtuską. W akcji udział brali: policjanci, strażacy, pogotowie energetyczne i gazowe, strażnicy miejscy, pogotowie ratunkowe, przedstawiciele samorządu oraz funkcjonariusze 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.

Profesjonalnie skoordynowane działania służb pozwoliłby mieszkańcom szybko wrócić do swoich mieszkań, a znaleziska z czasów II wojny światowej zostały przetransportowane na poligon. Osobom starszym i potrzebującym pomocy policjanci udzielili wsparcia w opuszczeniu, jak i powrocie do mieszkań.

Policja przypomina, że niewybuchy i niewypały, mimo że tyle lat znajdowały się pod ziemią, nadal są niebezpieczne i stanowią śmiertelne zagrożenie - jeśli je znajdziemy, nie należy ich dotykać ani przenosić. Trzeba natomiast jak najszybciej zawiadomić policję.'Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]