Dzisiaj jest: wtorek, 27 października 2020

eWyszków » Wiadomości » Sprawdź, które imiona są w Polsce najpopularniejsze

Sprawdź, które imiona są w Polsce najpopularniejsze

17 września 2020, 13:13, Ministerstwo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Zanotowano zmianę na pozycji lidera, a dokładnie liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona, w pierwszym półroczu tego roku, rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

Królowe są dwie

Żeby się wszystkim podobało, żeby się dobrze kojarzyło, może po babci, wujku, stryjence, a może po ulubionym bohaterze literackim...? - wybór imienia dla dziecka często nie jest łatwy. Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami, w opublikowanym na Dane.gov.pl zestawieniu znajdziecie wiele inspiracji. A jeśli nie macie w planach powiększenia rodziny - możecie sprawdzić, jak wasze imię radzi sobie w tym rankingu. A jakie imiona są w tym roku najpopularniejsze?

Zacznijmy od pań. W tym zestawieniu - w porównaniu z ubiegłym rokiem - mamy zmianę. Tym razem na pierwszym miejscu znalazła się Julia. Choć prawda jest taka, że królowe są dwie. Zuzanna, która do tej pory zajmowała pozycję liderki, ustąpiła miejsce Julii bardzo niedużą różnicą.

W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź! Jeśli chodzi o pozostałe miejsca w rankingu, niewiele się w nim zmienia. Poza tym, że w top 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

Oto szczegóły

Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie została podana pozycja, którą w rankingu dane imię zajmowało w 2019 roku):

- Julia - 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna),

- Zuzanna - 3639 (przed rokiem była to Julia),

- Zofia - 3588 (3 miejsce również przed rokiem),

- Hanna - 3364 (Maja),

- Maja - 3244 (Hanna),

- Lena - 2633 (6 pozycja również w 2019 r.),

- Alicja - 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku),

- Oliwia - 2395 (Maria),

- Maria - 2372 (Oliwia),

- Laura - 2049 (Amelia).

Jego wysokość Antoni

W przypadku chłopców nie odnotowano zmian na podium. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan i trzeci Jakub także utrzymali swoje wysokie miejsca.

Top 10 imion dla synów

- Antoni - 4037 (lider również w 2019 r.),

- Jan - 3823 (również 2 miejsce),

- Jakub - 3614 (nadal na 3 pozycji),

- Aleksander - 3541,

- Franciszek - 3499 (Szymon),

- Szymon - 3107 (Franciszek),

- Filip - 2744,

- Mikołaj - 2587,

- Stanisław - 2522 (Wojciech),

- Wojciech - 2416 (Adam).

Oryginalne są mniej popularne

Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory.

Rebeka, Lotta i Soraja - to dziewczęce imiona, które w zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m. in.: Zbyszka, Tymura czy Platona.

Wybierając imię dla potomka, powinniśmy pamiętać, że według prawa nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór. A co do rejestracji narodzin, to najłatwiej zrobić to oczywiście przez Internet.

Kopalnia danych

Baza najczęściej nadawanych imion to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu można znaleźć również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls do rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne - dodaje.

Co ważne, niektóre dostępne na portalu zasoby, są otwarte przez API, czyli kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]