Dzisiaj jest: wtorek, 27 października 2020

eWyszków » Wiadomości » Daj innym dobry przykład

Daj innym dobry przykład

27 września 2020, 13:46, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Mały czy duży, żółty czy zielony? Każdy z nich sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. To tak niewiele, a ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym powinien mieć na sobie.

Według programu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym na lata 2013-2020 największe potencjalne źródło zagrożenia stanowią ludzkie błędy. Popełniają je uczestnicy ruchu ignorujący obowiązujące przepisy i korzystający z dróg w nieodpowiedzialny sposób. Tym samym stwarzają zagrożenie dla siebie i innych.

Elementem mającym zdecydowany wpływ na możliwość zaistnienia wypadku jest brak widoczności pieszych i rowerzystów. Duża liczba obserwowanych wykroczeń, popełnianych przez pieszych i rowerzystów, pokazuje, że nadal są ignorowane przez nich przepisy odnoszące się do obowiązku używania elementów odblaskowych lub oświetlenia zewnętrznego rowerów.

W związku z tym drogówka do 20 marca 2021 r. będzie prowadziła wzmożone działania informacyjno-edukacyjne, wsparte tymi prewencyjnymi, ukierunkowanymi na ujawnianie przypadków niekorzystania przez użytkowników dróg z elementów odblaskowych. Ponadto działania funkcjonariuszy będą ogniskowały się także na eliminowaniu z ruchu nieoświetlonych lub nieprawidłowo oświetlonych pojazdów.

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii w życiu, dlatego należy zadbać o to, aby być widocznym, a dzięki temu bezpiecznym. Ta zasada powinna przyświecać nie tylko dorosłym pieszym, ale także dzieciom. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach i nieposiadająca na sobie elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów, natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w przypadku pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Warto pamiętać, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje zdrowie i życie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bezpieczni.

Jak korzystać z odblasków? Odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do środka jezdni. Zwróćmy uwagę na to, czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. Więcej znaczy lepiej - kilka elementów umieszczonych, np.: na nogach, garderobie i przegubie dłoni, z pewnością przykuję uwagę kierujących. Właśnie o tym na terenie powiatu wyszkowskiego policjanci rozmawiają z dziećmi i młodzieżą.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]