Dzisiaj jest: niedziela, 6 grudnia 2020

eWyszków » Wiadomości » Plaga pijanych kobiet za kierownicą

Plaga pijanych kobiet za kierownicą

14 października 2020, 14:11, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Promil alkoholu miała 35-latka z gminy Rząśnik, która slalomem jechała przez miejscowość Nury. Skrajnie nieodpowiedzialną i niebezpieczną jazdę przerwali policjanci z Posterunku Policji w Długosiodle.

Pomimo policyjnych apeli i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po spożyciu alkoholu. 13 października o godzinie 18.35 w miejscowości Nury policjanci z Posterunku Policji w Długosiodle zatrzymali do kontroli drogowej mazdę, która jechała slalomem. Funkcjonariusze podejrzewali, że kierowca może być nietrzeźwy. Przypuszczenia mundurowych szybko się potwierdziły. Po podejściu do pojazdu od kierującej kobiety policjanci od razu wyczuli alkohol. Przeprowadzone alkomatem badanie wykazało w organizmie 35-letniej mieszkanki gminy Rząśnik promil alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych rejestrach okazało się, że amatorka jazdy na podwójnym gazie posiada aktualnie obowiązujący sądowy zakaz kierowania pojazdami, ponieważ już wcześniej kierowała, będąc pod wpływem alkoholu.

Za jazdę, będąc pod wpływem alkoholu, grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (nie krótszy niż 3 lata). Jeżeli sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo ponownie kierował, będąc pod wpływem alkoholu, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Taki kierowca musi spodziewać się dużo wyższej kary finansowej (od 10 tys. zł), a nawet liczyć się z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, że nietrzeźwi kierujący stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

- zmniejsza szybkość reakcji,

- ogranicza pole widzenia,

- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w przypadku, gdy jesteśmy w stanie nietrzeźwości, niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]