Dzisiaj jest: piątek, 6 sierpnia 2021

eWyszków » Wiadomości » Był pijany, a kierował

Był pijany, a kierował

30 października 2020, 13:20, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

36-letni obcokrajowiec jechał całą szerokością drogi. Jak się okazało, miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Do ujęcia obywatelskiego doszło 28 października około godziny 12.20 na trasie S8. Z relacji świadka wynikało, że kierujący, jadąc od strony Ostrowi Mazowieckiej, nie panował nad pojazdem ciężarowym - miał trudność z utrzymaniem jednego pasa ruchu. W miejscowości Ojcowizna, kiedy kierowca tira zjechał do zatoki kontrolnej, jadący za nim świadek udaremnił mu dalszą jazdę i powiadomił policję.

Gdy oficer dyżurny wyszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zaistniałej sytuacji, natychmiast na miejsce skierował policyjną załogę grupy Speed. Podczas przeprowadzania przez mundurowych badania na trzeźwość okazało się, że przypuszczenia świadka zdarzenia potwierdziły się całkowicie. 36-letni mężczyzna z Białorusi miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany w areszcie.

Za jazdę, będąc w stanie nietrzeźwości, kierującym grożą: kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na minimum 3 lata oraz wpłata na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu, będąc stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi grożą: kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Osoba, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]