Dzisiaj jest: środa, 28 września 2022

eWyszków » Wiadomości » Jedź ostrożnie. Nie ryzykuj!

Jedź ostrożnie. Nie ryzykuj!

15 listopada 2020, 13:39, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Jesień to czas niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ cechuje się bardzo gwałtownymi zmianami warunków atmosferycznych.

Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu - niestety wielu kierowców o tym zapomina.

W miniony czwartek, 12 października listopada, przed godz. 17.00, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu się kilku samochodów na trasie S8 (w rejonie węzła Mostówka). Na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe i drogowe. Droga w stronę Białegostoku przez kilka godzin była zablokowana. Policjanci wyznaczyli objazd. Funkcjonariusze, którzy pracowali na miejscu, ustalili, że w ciągu około 5-7 minut doszło do 3 kolizji drogowych, w których uczestniczyło 7 pojazdów. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie został poważnie ranny i nie wymagał hospitalizacji.

Intensywne opady deszczu, mgła czy wcześnie zapadający zmrok to elementy, które ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia również nie sprzyja kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze są zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych.

W okresie jesienno-zimowym kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się z włączonymi światłami. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe - zwróćmy uwagę, czy przy zmniejszonej widoczności nie wykorzystujemy przypadkiem świateł służących do jazdy dziennej - takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg. Warto również zadbać o czystość szyb i sprawne wycieraczki. Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach).

Policja apeluje, by w tym niesprzyjającym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli występuje mgła, są intensywne opady deszczu czy duże natężenie ruchu na drodze, należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Funkcjonariusze zachęcają wszystkich do noszenia elementów odblaskowych (o każdej porze dnia) - także w terenie zabudowanym. Co prawda, przepisy ruch drogowego nie nakładają takiego obowiązku na niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz należy pamiętać o tym, że w dużym stopniu elementy takie poprawiają widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie, a nawet życie.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]