Dzisiaj jest: piątek, 6 sierpnia 2021

eWyszków » Wiadomości » Czy wiesz, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest poważnym przestępstwem?

Czy wiesz, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest poważnym przestępstwem?

17 listopada 2020, 13:39, KGP, red. Miłosz Magrzyk

Należy pamiętać, że niezatrzymanie pojazdu w takiej sytuacji zmusi policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli policjant poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu), wyda polecenie do zatrzymania pojazdu, zwolnij i zatrzymaj się. Za niezatrzymanie się do kontroli grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Niezatrzymanie pojazdu w tej sytuacji zmusi policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba zachować rozsądek i ponieść ewentualne konsekwencje prawne na przykład za to, że prowadziliśmy, będąc pod wpływem alkoholu, lub jechaliśmy z nadmierną prędkością. Kara pozbawienia wolności to nie jedyna grożąca ci konsekwencja. Wypłata odszkodowań dla ewentualnych ofiar wypadku, którego możesz być sprawcą, jest także bardzo kosztowną kwestią. Ponadto kara za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym to nawet 8 lat więzienia. Nie warto ryzykować życia własnego i innych!

Pamiętaj, że zgodnie z prawem do zatrzymania pojazdu, którego kierowca może stanowić zagrożenie dla zdrowia albo zdrowia policjanta lub innych osób, funkcjonariusz może wykorzystać broń.

Broń jest stosowana wyłącznie do zatrzymania pojazdu, a nie wobec kierującego. Łatwo sobie jednak wyobrazić, co może się wydarzyć, kiedy pocisk przebije oponę rozpędzonego pojazdu.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?"

Policja zachęca do nadsyłania pytań z obszaru działań policji do lidera projektu - młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika komendanta głównego policji. Młodszy inspektor Łaszkiewicz zajmuje się kwestiami dotyczącymi ochrony praw człowieka. Pytania można kierować na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]