Dzisiaj jest: niedziela, 24 stycznia 2021

eWyszków » Wiadomości » Lód spadający z ciężarówek to śmiertelne niebezpieczeństwo!

Lód spadający z ciężarówek to śmiertelne niebezpieczeństwo!

9 grudnia 2020, 13:50, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Okres zimowy, ujemna i na dodatek często zmienna temperatura powodują, że na dachach ciężarówek zalega warstwa lodu. Na drogach ciężarówki osiągają jednak znaczne prędkości, a drgania powodują zsuwanie się z dachu całych tafli. Spadający lód to realne zagrożenie dla innych uczestników dróg. Od początku grudnia wyszkowska drogówka odnotowała już kilka przypadków, kiedy spadający lód uszkodził inny pojazd. Całe szczęście nikt nie został ranny.

Spadający z ciężarówek lód to dość częsty widok na drogach. Nie zawsze jednak kończy się to szczęśliwie dla innych uczestników ruchu. Trafiony bryłą lodu samochód zwykle ulega uszkodzeniu, a to z kolei często doprowadza do poważnych wypadków drogowych. Niejednokrotnie w takich zdarzeniach giną ludzie.

Pojazd uczestniczący w ruchu powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. W skrócie, pojazd ma być tak utrzymany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Zaleganie lodu na dachu ciężarówki w czasie postoju nie stanowi naruszenia przepisów drogowych, ale wtedy, gdy jest ona w ruchu, już niestety tak. Upadek lodu z dachu ciężarówki często jednak doprowadza do wypadków drogowych, w których uszkodzeniu ulegają pojazdy, a nawet giną ludzie nimi podróżujący. Za tak poważne skutki upadku lodu kierującemu grozi odpowiedzialność karna do 3 lat więzienia, a jeżeli w wyniku wypadku są ofiary śmiertelne to nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Za skutki takich zdarzeń odpowiedzialność ponosi każda osoba kierująca pojazdem. Co prawda, ubezpieczyciel pokryje szkody spowodowane upadkiem lodu z dachu pojazdu, jednakże kierującego może to kosztować mandat lub nawet więzienie, dlatego warto dbać o takie utrzymanie pojazdów, aby nie tylko być w zgodzie z przepisami i unikać kar, ale również szanować zdrowie i życie innych uczestników ruchu.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]