Dzisiaj jest: piątek, 6 sierpnia 2021

eWyszków » Wiadomości » Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

15 grudnia 2020, 13:28, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione.

Sarny, łosie, lisy czy dziki, szukając resztek jedzenia, często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta, walcząc o swoje leśne terytorium, wbiegają wprost pod koła jadącego pojazdu. Skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne. Przy zderzeniu auta z 20-kilogramową sarną siła uderzenia sięga do pół tony, a w przypadku kilkuset kilogramowego łosia siła, z jaką przyszłoby nam się zderzyć, to już 3,5 tony. Na drogach powiatu wyszkowskiego w każdej gminie dochodzi do zdarzeń z udziałem leśnych zwierząt.

Dnia 14 grudnia o godzinie 5.50 do groźnie wyglądającej kolizji drogowej 2 samochodów i sarny doszło na drodze powiatowej w Ochudnie. 43-letni kierowca busa, jadąc w stronę Wyszkowa, uderzył w zwierzę przebiegające przez drogę, w wyniku czego stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z autem, którym jechała z naprzeciwka mieszkanka Rząśnika. Kierowcy byli trzeźwi. Całe szczęście mieszkańcy naszego powiatu nie zostali ranni.

Policjanci radzą, jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

1. W okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b "Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń, migając światłami, użyjmy sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę ominąć zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby ominięcia może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską za chwilę może pojawić się kolejne.

4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia za pomocą wystawienia trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia - pamiętajmy, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]