Dzisiaj jest: środa, 28 września 2022

eWyszków » Wiadomości » ARiMR przypomina: wypalanie traw grozi utratą dopłat

ARiMR przypomina: wypalanie traw grozi utratą dopłat

15 kwietnia 2021, 10:07, ARiMR, red. Miłosz Magrzyk

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że działanie to jest niezgodne z prawem i grożą za nie surowe sankcje karne, a nawet cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mimo że od wielu lat ARiMR, straż pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku i tak znajdują się osoby, które lekceważą te apele i za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia ludzi oraz zwierząt, i niszczenie środowiska naturalnego.

Pozytywne skutki wypalania traw to mit

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu - zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych - pożarów, w których niekiedy dochodzi nawet do utraty życia.

Surowe kary - grzywna, a nawet więzienie

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca - zgodnie z zapisami Kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które może nakładać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, do przestrzegania których rolnicy są zobligowani, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW na 2014-2020.

W przypadku złamania regulaminu ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne - muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli zostanie stwierdzone, że dana osoba uporczywie nie przestrzega wymienionych przepisów.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]