Dzisiaj jest: poniedziałek, 2 października 2023

eWyszków » Wiadomości » Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

29 kwietnia 2021, 17:53, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Usługi prawnicze nie należą do tanich. Najczęściej jednak skorzystanie z nich pozwala wiele zaoszczędzić - nie tylko pieniędzy, ale również czasu i nerwów. Kiedy warto sięgnąć po poradę prawną? Na to pytanie odpowiedź można znaleźć w artykule.

Zapobieganie czy rozwiązywanie problemu?

Prawo jest nieodłącznym elementem naszego życia. Chcąc uniknąć negatywnych konsekwencji, należy kierować się ogólnie obowiązującymi regułami, w tym przepisami. Z zagadnieniami prawnymi można spotkać się w wielu aspektach życia codziennego - na gruncie pracowniczym czy rodzinnym. Najczęściej korzystamy z porad prawnych wtedy, gdy mamy jakiś problem. Rzadko myślimy o takiej usłudze wówczas, gdy chcemy temu problemowi zapobiec. Tak naprawdę jednak pomoc specjalisty może się przydać w obu przypadkach. Nawet lepiej jest zapobiegać, niż "gasić pożary".

Do adwokata czy radcy prawnego?

Myśląc o problemie prawnym, potocznie mówimy, że idziemy do adwokata. Warto jednak podkreślić, że nie tylko ci prawnicy oferują profesjonalne doradztwo prawne. Tożsame uprawnienia, w tym możliwość reprezentowania strony w postępowaniach sądowych, mają również radcy prawni. W praktyce od adwokatów różni ich tylko kolor żabotu przy todze. Radca prawny zarówno napisze pozew o rozwód, apelację w sprawie o zapłatę, opinię prawno-podatkową, a także zajmie się bieżącą obsługą prawną działalności przedsiębiorstwa. Oczywiście poszczególni radcy prawni specjalizują się w pewnych dziedzinach. Jedni oferują przede wszystkim pomoc w sprawach karnych, inni w sprawach gospodarczych.

W jakich sprawach potrzebna jest pomoc specjalisty?

W niektórych sprawach Polacy częściej niż w innych szukają pomocy u radcy prawnego. Przede wszystkim udajemy się do profesjonalnego pełnomocnika w sprawach rodzinnych, w tym sprawie rozwodowej, o podział majątku oraz o przyznanie opieki nad dziećmi. Równie często borykamy się ze sprawami o zapłatę, występując w nich jako dłużnicy lub jako wierzyciele. Inną kategorią spraw są te administracyjne, wynikające z kontaktów z instytucjami publicznymi, w tym urzędami. Urząd skarbowy, ZUS, starosta, wojewoda, burmistrz - od ich decyzji niejednokrotnie trzeba się odwołać. Czasem też zdarzy nam się naruszyć prawo i narazić się na odpowiedzialność karną.

Samodzielnie czy z pełnomocnikiem?

Oczywiście w każdej z wymienionych spraw możemy reprezentować się sami. Nieznajomość przepisów oraz nieumiejętne formułowanie myśli może jednak doprowadzić do porażki - nawet w sprawie, w której wygrana była niemal pewna. Wystarczy postawić w piśmie procesowym nieodpowiedni zarzut albo nie dochować określonego przepisami terminu.

Artykuł powstał we współpracy z https://kancelariagruchacz.pl/porady-prawne/.

  

Czytaj również

Photo

Dieta niskokaloryczna z dowozem pod twoje drzwi: przyszłość zdrowego odżywiania w Warszawie

18 sierpnia 2023, 20:50

Zbalansowane, zdrowe odżywianie jest fundamentem dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia. Niemniej jednak, nasze szybkie, miejskie tempo życia często uniemożliwia nam poświęcenie czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków. W tym kontekście, usługi typu "diety z dowozem Warszawa" stają się coraz bardziej popularne, oferując zdrowe, niskokaloryczne posiłki dostarczane prosto do naszych drzwi.

Photo

Sól himalajska - kiedy ją stosować?

9 sierpnia 2023, 16:44

Sól to podstawowy składnik naszej diety, nie tylko dodaje smaku do potraw, ale też dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów. Jednym z rodzajów soli, który zdobył na popularności w ostatnich latach jest sól himalajska. Jest ona ceniona za swój unikalny smak i potencjalne korzyści zdrowotne. Czy jednak zastanawiałeś się, kiedy najlepiej stosować sól himalajską? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Photo

Bez uprawnień, z promilami, z sądowymi zakazami. Nieodpowiedzialni kierowcy wyeliminowani z dróg

27 lipca 2023, 10:36

Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dzieje się tak pomimo świadomości zagrożeń, jakie powodują pijani za kierownicą oraz konsekwencji prawnych.


UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]