Dzisiaj jest: środa, 28 września 2022

eWyszków » Wiadomości » Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

29 kwietnia 2021, 17:53, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Usługi prawnicze nie należą do tanich. Najczęściej jednak skorzystanie z nich pozwala wiele zaoszczędzić - nie tylko pieniędzy, ale również czasu i nerwów. Kiedy warto sięgnąć po poradę prawną? Na to pytanie odpowiedź można znaleźć w artykule.

Zapobieganie czy rozwiązywanie problemu?

Prawo jest nieodłącznym elementem naszego życia. Chcąc uniknąć negatywnych konsekwencji, należy kierować się ogólnie obowiązującymi regułami, w tym przepisami. Z zagadnieniami prawnymi można spotkać się w wielu aspektach życia codziennego - na gruncie pracowniczym czy rodzinnym. Najczęściej korzystamy z porad prawnych wtedy, gdy mamy jakiś problem. Rzadko myślimy o takiej usłudze wówczas, gdy chcemy temu problemowi zapobiec. Tak naprawdę jednak pomoc specjalisty może się przydać w obu przypadkach. Nawet lepiej jest zapobiegać, niż "gasić pożary".

Do adwokata czy radcy prawnego?

Myśląc o problemie prawnym, potocznie mówimy, że idziemy do adwokata. Warto jednak podkreślić, że nie tylko ci prawnicy oferują profesjonalne doradztwo prawne. Tożsame uprawnienia, w tym możliwość reprezentowania strony w postępowaniach sądowych, mają również radcy prawni. W praktyce od adwokatów różni ich tylko kolor żabotu przy todze. Radca prawny zarówno napisze pozew o rozwód, apelację w sprawie o zapłatę, opinię prawno-podatkową, a także zajmie się bieżącą obsługą prawną działalności przedsiębiorstwa. Oczywiście poszczególni radcy prawni specjalizują się w pewnych dziedzinach. Jedni oferują przede wszystkim pomoc w sprawach karnych, inni w sprawach gospodarczych.

W jakich sprawach potrzebna jest pomoc specjalisty?

W niektórych sprawach Polacy częściej niż w innych szukają pomocy u radcy prawnego. Przede wszystkim udajemy się do profesjonalnego pełnomocnika w sprawach rodzinnych, w tym sprawie rozwodowej, o podział majątku oraz o przyznanie opieki nad dziećmi. Równie często borykamy się ze sprawami o zapłatę, występując w nich jako dłużnicy lub jako wierzyciele. Inną kategorią spraw są te administracyjne, wynikające z kontaktów z instytucjami publicznymi, w tym urzędami. Urząd skarbowy, ZUS, starosta, wojewoda, burmistrz - od ich decyzji niejednokrotnie trzeba się odwołać. Czasem też zdarzy nam się naruszyć prawo i narazić się na odpowiedzialność karną.

Samodzielnie czy z pełnomocnikiem?

Oczywiście w każdej z wymienionych spraw możemy reprezentować się sami. Nieznajomość przepisów oraz nieumiejętne formułowanie myśli może jednak doprowadzić do porażki - nawet w sprawie, w której wygrana była niemal pewna. Wystarczy postawić w piśmie procesowym nieodpowiedni zarzut albo nie dochować określonego przepisami terminu.

Artykuł powstał we współpracy z https://kancelariagruchacz.pl/porady-prawne/.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]