Dzisiaj jest: środa, 28 września 2022

eWyszków » Wiadomości » Rowerzysta został potrącony na oznakowanym przejeździe dla rowerów

Rowerzysta został potrącony na oznakowanym przejeździe dla rowerów

11 kwietnia 2022, 19:44, KPP w Wyszkowie, red. Miłosz Magrzyk

Wyszkowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności potrącenia cyklisty, do którego doszło na ulicy Pułtuskiej w Wyszkowie. Przejeżdżający na druga stronę ulicy rowerzysta został potrącony przez samochód. Po badaniu stanu trzeźwości okazało się, że amator jednośladu jest kompletnie pijany.

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę, chwilę po godzinie 11 na rondzie im. Witolda Szaniawskiego w Wyszkowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 52-letni rowerzysta, przejeżdżając jednośladem przez ul. Pułtuską, został potrącony na oznakowanym przejeździe dla rowerów przez 71-letniego kierowcę hondy, który jechał w stronę centrum miasta. W wyniku uderzenia mieszkaniec Wyszkowa upadł na asfalt. Całe szczęście nie doznał poważnych obrażeń i nie wymagał hospitalizacji. Badanie trzeźwości kierowcy osobówki nie wykazało w jego organizmie alkoholu, natomiast amator jednośladu wydmuchał w alkomat 2,5 promila. Policjanci sporządzili niezbędną dokumentację, a dalsze postępowanie dokładnie wyjaśni przebieg i okoliczności tej kolizji drogowej.

Policjanci przypominają ! Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Ta sama zasada dotyczy także pieszych i rowerzystów. Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, chcący przekroczyć przejście dla pieszych rowerzysta, zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu. Rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Sytuacja wygląda inaczej, w przypadku gdy obok przejścia dla pieszych namalowany jest przejazd rowerowy. W takim przypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

Warto pamiętać, że zgodnie z nowelizacją przepisów za jazdę rowerem, będąc w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila, wysokość mandatu wzrasta do 2500 złotych.Źródło zdjęcia: KPP w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]