Dzisiaj jest: środa, 24 kwietnia 2024

eWyszków » Wiadomości » Maltodekstryna - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Maltodekstryna - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

27 lipca 2022, 18:46, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Co to jest maltodeksyna?

Maltodeksyna znana również jako skrobia modyfikowana to nic innego jak dodatek do żywności, który można bardzo często spotkać w wielu produktach spożywczych. Jest ona pozyskiwana poprzez proces enzymatycznej hydrolizy skrobii. Wyróżnia się jej kilka rodzajów, może być kukurydziana, ryżowa, jęczmienna lub owsiana. Maltodekstryna jest jednym z najbardziej znanych zamienników tłuszczu w produktach, dzięki niej można obniżyć kaloryczność żywności, niestety traci ona wtedy na smaku i zapachu, które najczęściej są zastępowane różnymi aromatami. Maltodekstryna pozwala jednak na zachowanie konsystencji produktu, ponieważ jest ona żelem przypominającym emulsję tłuszczową. Warto zaznaczyć, że jest to produkt, który swoją kalorycznością przypomina zwykły, biały cukier, ale jednak jest zamiennikiem tłuszczu. Produkty, w których występuje maltodekstryna najczęściej mają niski poziom tłuszczu, który został ograniczony na rzecz zwiększenia ilości węglowodanów.

Wpływ na zdrowie maltodekstryny kukurydzianej

Maltodekstryna kukurydziana nie jest i nigdy nie była klasyfikowana jako produkt zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu. Więc w teorii nie jest niebezpieczna, jednak najnowsze badania wskazują, że może mieć ona negatywny wpływ na florę bakteryjną w układzie pokarmowym. Maltodekstryna kukurydziana jest również produktem o wysokim indeksie glikemicznym, co oznacza, że dosyć szybko podnosi poziom cukru w organizmie, więc nie jest wskazana dla osób z cukrzycą oraz insulinoopornoscią. Maltodekstryna jest również produktem mogącym wywoływać wzdęcia, więc osoby z wrażliwymi jelitami również powinny uważać na ten produkt. Analogicznie do innych produktów żywnościowych może wywoływać alergie.

Skutki uboczne spożywania maltodekstryny kukurydzianej

Najbardziej podstawowymi skutkami częstego stosowania maltodekstryna kukurydzianej są przede wszystkim gazy i wzdęcia, które pojawiają się dlatego, że maltodekstryna może ulegać fermentacji w naszym organizmie. Kolejnym najczęściej spotykanym skutkiem ubocznym spożywania maltodekstryny jest reakcja alergiczna, alergenem, który może uczulić jest głównie gluten, a konkretniej jego śladowe ilości, znajdujące się w każdym rodzaju maltodekstryny. Według najnowszych badań częste spożywanie tej substancji może prowadzić do uszkodzenia jelit oraz zwiększonego ryzyka chorób zapalnych jelit. Z racji tego, że maltodekstryna kukurydziana ma wysoki indeks glikemiczny źle wpływa na zęby, może wywołać nawet ich próchnicę oraz zapalenie. Rzadszymi, ale nadal występującymi skutkami ubocznymi stosowania maltodekstryny kukurydzianej jest występowanie ataków astmy, nagłych skurczów, trudności z oddychaniem. Przy spożywaniu tej substancji może wystąpić również wysypka oraz stan zapalny skóry. Należy pamiętać, że jest to produkt przetworzony, który dodawany jest głównie do produktów o obniżonej kaloryczności oraz do tych, które nie należą do najzdrowszych i należy ich unikać w codziennej diecie. Jednak przy stosowaniu odpowiednio zbilansowanej oraz zdrowej diety nie należy się bać maltodekstryny kukurydzianej i okazjonalnie można ją stosować, bez większych skutków ubocznych.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]