Dzisiaj jest: wtorek, 5 marca 2024

eWyszków » Wiadomości » W Wyszkowie powstanie muzeum? (zdjęcia)

W Wyszkowie powstanie muzeum? (zdjęcia)

20 grudnia 2022, 14:14, Starostwo Powiatowe Wyszków, red. Kacper Jaworowski

Jest wola utworzenia muzeum.

15 grudnia 2022, z inicjatywy samorządów leżących na terenie powiatu wyszkowskiego, doszło do spotkania z marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. W trakcie spotkania zaproponowano ideę utworzenia muzeum poświęconego historii Bitwy Warszawskiej, w roku 1920 oraz ziemi wyszkowskiej. Na siedzibę zaproponowano budynek zabytkowej plebanii przy Sanktuarium Świętego Idziego w Wyszkowie. Plebania w sierpniu 1920 roku, była świadkiem historycznych wydarzeń mających wpływ nie tylko na dzieje Wyszkowa ale i całej Polski. Nie jest więc to miejsce przypadkowe.

Zważywszy na znaczenie dla dziedzictwa narodowego historii Bitwy Warszawskiej i ziemi wyszkowskiej oraz mając na względzie obowiązek pielęgnowania i krzewienia lokalnej i narodowej historii, wyrażamy wolę podjęcia działań zmierzających do utworzenia w budynku zabytkowej plebanii przy Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie muzeum poświęconego historii Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Ziemi Wyszkowskiej - można przeczytać w oświadczeniu, pod którym podpis złożyli: marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wicestarosta Leszek Marszał, przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie Bogdan Pągowski, wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński, wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie Elżbieta Piórkowska i reprezentujący burmistrza Wyszkowa Adam Mróz.

Samorządowcy, przy okazji spotkania z Marszałkiem, omawiali założenia Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Program ma wspierać realizację celów polityki spójności, a także korzystania z pomocy z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych z zakresu m.in. infrastruktury i środowiska, badań i wsparcia innowacyjności, rozwoju cyfrowego, rozwoju kapitału ludzkiego, pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom oraz programu skierowanego do Polski Wschodniej.


Źródło zdjęć: Starostwo Powiatowe Wyszków
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]