Dzisiaj jest: poniedziałek, 2 października 2023

eWyszków » Wiadomości » Upamiętnią Mieczysława Żemojtela

Upamiętnią Mieczysława Żemojtela

16 czerwca 2023, 09:10, Instytut Pileckiego, red. Kacper Jaworowski

"Cała załoga majątku wiedziała o tym, że Henia i przybyły z nią młody chłopiec są narodowości żydowskiej"... Mieczysław Żemojtel, zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku za pomoc żydowskiemu rodzeństwu, Annie i Marianowi Kowalskim, zostanie upamiętniony w Somiance.

W środę, 21 czerwca 2023, w Somiance Instytut Pileckiego upamiętni Mieczysława Żemojtela, zamordowanego w obozie koncentracyjnym na Majdanku za pomoc Annie i Marianowi Kowalskim, żydowskiemu rodzeństwu, prawdopodobnie uciekinierom z warszawskiego getta. W Somiance zostanie także upamiętniona Anna Kowalska, której niezłomna postawa prawdopodobnie ocaliła życie trzem pomagającym jej Polkom. To 32. uroczystość zrealizowana w ramach programu "Zawołani po imieniu", poświęconego tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji za pomoc skazanym na zagładę Żydom stracili życie. Uroczystość w Somiance, jak wszystkie inne dotąd zrealizowane, jest przygotowana w ścisłej współpracy z lokalną wspólnotą samorządową - powiatem wyszkowskim i Gminą Somianka. Program jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Całościowy program upamiętnienia:
11:00 - msza święta w Parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Barcicach, z siedzibą w Somiance
12:15 - odsłonięcie pomnika i złożenie kwiatów przed Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Somiance

Program "Zawołani po imieniu" poświęcony jest Polakom i przedstawicielom innych narodowości zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa.

Mieczysław Żemojtel z żoną Bronisławą w roku 1925. Źródło zdjęcia: Instytut Pileckiego, z arch. rodziny Thommee
  

Czytaj również

Photo

Dieta niskokaloryczna z dowozem pod twoje drzwi: przyszłość zdrowego odżywiania w Warszawie

18 sierpnia 2023, 20:50

Zbalansowane, zdrowe odżywianie jest fundamentem dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia. Niemniej jednak, nasze szybkie, miejskie tempo życia często uniemożliwia nam poświęcenie czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków. W tym kontekście, usługi typu "diety z dowozem Warszawa" stają się coraz bardziej popularne, oferując zdrowe, niskokaloryczne posiłki dostarczane prosto do naszych drzwi.

Photo

Sól himalajska - kiedy ją stosować?

9 sierpnia 2023, 16:44

Sól to podstawowy składnik naszej diety, nie tylko dodaje smaku do potraw, ale też dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów. Jednym z rodzajów soli, który zdobył na popularności w ostatnich latach jest sól himalajska. Jest ona ceniona za swój unikalny smak i potencjalne korzyści zdrowotne. Czy jednak zastanawiałeś się, kiedy najlepiej stosować sól himalajską? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Photo

Bez uprawnień, z promilami, z sądowymi zakazami. Nieodpowiedzialni kierowcy wyeliminowani z dróg

27 lipca 2023, 10:36

Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dzieje się tak pomimo świadomości zagrożeń, jakie powodują pijani za kierownicą oraz konsekwencji prawnych.


UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]