Dzisiaj jest: wtorek, 5 marca 2024

eWyszków » Wiadomości » Upamiętnią Mieczysława Żemojtela

Upamiętnią Mieczysława Żemojtela

16 czerwca 2023, 09:10, Instytut Pileckiego, red. Kacper Jaworowski

"Cała załoga majątku wiedziała o tym, że Henia i przybyły z nią młody chłopiec są narodowości żydowskiej"... Mieczysław Żemojtel, zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku za pomoc żydowskiemu rodzeństwu, Annie i Marianowi Kowalskim, zostanie upamiętniony w Somiance.

W środę, 21 czerwca 2023, w Somiance Instytut Pileckiego upamiętni Mieczysława Żemojtela, zamordowanego w obozie koncentracyjnym na Majdanku za pomoc Annie i Marianowi Kowalskim, żydowskiemu rodzeństwu, prawdopodobnie uciekinierom z warszawskiego getta. W Somiance zostanie także upamiętniona Anna Kowalska, której niezłomna postawa prawdopodobnie ocaliła życie trzem pomagającym jej Polkom. To 32. uroczystość zrealizowana w ramach programu "Zawołani po imieniu", poświęconego tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji za pomoc skazanym na zagładę Żydom stracili życie. Uroczystość w Somiance, jak wszystkie inne dotąd zrealizowane, jest przygotowana w ścisłej współpracy z lokalną wspólnotą samorządową - powiatem wyszkowskim i Gminą Somianka. Program jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Całościowy program upamiętnienia:
11:00 - msza święta w Parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Barcicach, z siedzibą w Somiance
12:15 - odsłonięcie pomnika i złożenie kwiatów przed Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Somiance

Program "Zawołani po imieniu" poświęcony jest Polakom i przedstawicielom innych narodowości zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa.

Mieczysław Żemojtel z żoną Bronisławą w roku 1925. Źródło zdjęcia: Instytut Pileckiego, z arch. rodziny Thommee
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]