Dzisiaj jest: czwartek, 2 maja 2024

eWyszków » Wiadomości » Konferencja "Sześciolatek w szkole"

Konferencja "Sześciolatek w szkole"

22 kwietnia 2013, 11:42, UM w Wyszkowie, red. Milena Brzózka

16 kwietnia 2013 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" oraz Żłobko-Przedszkolu nr 1 w Wyszkowie odbyła się w dwóch sesjach: wykładowej i warsztatowej konferencja dla nauczycieli, rodziców i dzieci, pt. "Sześciolatek w szkole".

Konferencję zorganizował Urząd Miejski w Wyszkowie oraz doradca metodyczny ds. edukacji wczesnoszkolnej Barbara Ochmańska.

Celem konferencji było zwiększenie wiedzy rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół na temat możliwości rozwojowych i funkcjonowania dzieci sześcioletnich w szkole podstawowej i przedszkolu.

Konferencję zainaugurował Grzegorz Nowosielski, burmistrz Wyszkowa, który powitał uczestników i zgromadzonych gości oraz podkreślił fakt, że zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem jeszcze tylko w tym roku rodzice sześciolatków mają możliwość podjęcia decyzji, czy ich dzieci rozpoczną naukę w pierwszej klasie, czy też skorzystają z rocznego przygotowania przedszkolnego, realizowanego w szkole lub w przedszkolu. Moment rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole jest ważnym czasem dla całej rodziny, a dla wielu rodziców może to być trudna decyzja, gdyż zastanawiają się nad tym, czy posyłając sześciolatka do szkoły skrócą mu się okres dzieciństwa, czy też może wyrównają jego szanse edukacyjne z dziećmi z innych krajów Europy i ułatwią start na trudnej drodze do zdobycia "porządnego" wykształcenia ?

Pierwszy z dwóch zaprezentowanych podczas konferencji wykładów wygłosiła dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji o dzieciach sześcioletnich. Osoba współpracująca z mediami, np. DD TVN, Pytanie na śniadanie, itp. Jej wystąpienie nosiło tytuł "Szkoła dla sześciolatka, czyli o możliwościach rozwojowych dziecka 6 - letniego". Podczas wykładu psycholog odpowiedziała na wiele pytań nurtujących rodziców: Jakimi możliwościami rozwojowymi dysponuje dziecko sześcioletnie? Jakie ma potrzeby? Dlaczego warto posłać sześciolatka do szkoły?

Następnie dwaj pracownicy Instytutu Badań Edukacyjnych, dr Piotr Rycielski i dr Radosław Kaczan, liderzy Pracowni SUEK (Szkolne Uwarunkowania Efektywności Kształcenia, działającej w ramach Zespołu Wczesnej Edukacji, a jej podstawowym zadaniem badawczym jest identyfikacja kluczowych czynników szkolnych warunkujących efektywność kształcenia, m.in. emocjonalnych, społecznych, intelektualnych) przedstawili wyniki badań Testu Umiejętności na Starcie Szkolnym dotyczące pisania, czytania i matematyki wśród przedszkolaków i uczniów klas pierwszych (z uwzględnieniem dzieci sześcioletnich).

Ostatnim punktem programu było wystąpienie Ewy Karpińskiej, dyrektor przedszkola nr 9 w Wyszkowie, laureata I miejsca w II wojewódzkim konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Mam 6 lat" w kategorii Rada Rodziców Przedszkola "Optymistyczny przedszkolak - optymistyczny uczeń w szkole". Pani dyrektor zaprezentowała nagrodzony film "Przyjaźnie z przedszkola do szkoły" pokazujący przykłady dobrych praktyk w zakresie płynnego przejścia dzieci z przedszkola do szkoły.

Podczas konferencji Grzegorz Nowosielski wraz z Anną Gołębiewską, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, wręczył dyrektorom szkół wyróżnienia w postaci tablic "Szkoła przyjazna sześciolatkowi", za podjęcie działań związanych z przygotowaniem szkół podstawowych dla potrzeb i możliwości dzieci sześcioletnich zgodnie z zaleceniami podstawy programowej dla I etapu kształcenia.

Równolegle obok w Żłobko-Przedszkolu nr 1 przedstawiciele firm i wydawnictw oświatowych, tj. Wydawnictwo Nowa Era, Oxford University Press, Egis Sp. zo.o., Express Publishing, Helion Edukacja, Nowa Szkoła i Transfer Learning Solution, Moje Bambino przeprowadzili warsztaty dla kolejnych uczestników konferencji - sześciolatków. Dzieci powitała dyrektor Żłobko-Przedszkola nr 1 oraz grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 bajką "Kopciuszek", którą wraz z dziećmi przygotowała opiekunka koła teatralnego Dorota Jastrzębska. Następnie każde dziecko wzięło udział w dwóch zajęciach edukacyjnych: plastycznych, językowych, informatycznych, matematycznych, grach i zabawach interaktywnych.
Nauczyciele oraz rodzice mogli zapoznać się z aktualną ofertą wydawniczą firm pomagających w organizacji konferencji, zaś dzieci otrzymały drobne gadżety. Konferencję poprowadziła Barbara Ochmańska.

Zaprezentowane wykłady pokazały, że dziecko sześcioletnie ma ogromny potencjał, aby sprostać wymaganiom, jakie przed nim stawia szkoła, a szkoła jest w stanie sprostać potrzebom uczniów i oczekiwaniom rodziców w tym zakresie. Wcześniejsza edukacja to szansa na lepszy rozwój pasji, zainteresowań, zdolności i talentów najmłodszych dzieci. Rolą dorosłych jest pomóc im w przekroczeniu szkolnego progu. Wcześniejsza edukacja to nie koniec dzieciństwa, ale szansa na lepszy wszechstronny rozwój każdego dziecka. Nie należy jednak zapominać, że wiele dzieci w młodszym wieku szkolnym rozwija się nieharmonijnie i to rodzice zdecydują, gdzie ich dziecko rozpocznie naukę w szkole czy też w przedszkolu.
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]