Dzisiaj jest: środa, 26 lutego 2020

eWyszków » Wiadomości » Rozliczenia z kontrahentem - kiedy sięgnąć po pomoc adwokata?

Rozliczenia z kontrahentem - kiedy sięgnąć po pomoc adwokata?

19 kwietnia 2019, 07:30, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Brak płatności w terminie to niestety coraz częstsza, negatywna praktyka regulowania zobowiązań. Jeśli jednak spóźnienie nie jest zbyt długie, a zobowiązanie zostaje szybko uregulowane, nie dzieje się nic strasznego.

Problem pojawia się, gdy kontrahent znacząco spóźnia się z opłaceniem faktury i nic nie świadczy o tym, aby zamierzał uregulować zobowiązanie. Co zrobić w takiej sytuacji?
1. Przypomnienie o niezapłaconej fakturze to pierwszy krok.
2. Następne można wystawić notę obciążającą oraz wezwanie do zapłaty.
3. Adwokat przyda się w momencie wejścia na drogę sądową (niezależnie od wysokości należności).

Najpierw przypomnij


Kancelaria adwokacka w Płocku przypomina, że pierwszą czynnością, którą można/należy wykonać w sytuacji, w której jeden z kontrahentów nie uregulował wobec firmy zobowiązania finansowego, jest przypomnienie o fakturze. Można to zrobić mailowo lub telefonicznie, ważne jest natomiast, aby przypomnienia były regularne i dawały kontrahentowi poczucie, że firma zwróciła już uwagę na niezapłaconą fakturę i teraz będzie chciała wyegzekwować uiszczenie zobowiązania. Drugim możliwym krokiem jest wystawienie noty obciążeniowej w wysokości 40,00 euro za każdą niezapłaconą w terminie fakturę. Trzecim krokiem, który dostępny jest dla przedsiębiorcy, jest wezwanie do zapłaty. Formularze prawidłowo przygotowanego pisma bez problemu każdy może znaleźć w internecie. Wszystkie przywołane tutaj kroki są formami przypomnienia o zobowiązaniu i formą nacisku na kontrahenta, aby uregulował należność.

Kiedy udać się do kancelarii adwokackiej?


Kancelaria adwokacka Płockprzypomina, że po poradę prawną i wsparcie adwokatów należy sięgnąć w momencie decyzji o wejściu na ścieżkę sądową. Jeśli wymienione wyżej formy nacisku nie przynoszą rezultatu, a firma chce wyegzekwować swoją należność, nie pozostaje jej nic innego, jak skorzystanie z pomocy organu sądu. Już samo przygotowanie pisma może wymagać pomocy profesjonalisty. Co prawda pozwy na kwoty poniżej 20 000 złotych składa się na formularzach urzędowych, osobne pisma przygotowuje się dopiero w przypadku większych roszczeń, natomiast pomoc adwokata pozwala uniknąć typowy błędów na formularzu i przygotować go tak, aby wszystkie dane były możliwie jak najlepiej zaprezentowane. Ważne jest także przygotowanie odpowiednich dokumentów do pozwu. Tutaj również doświadczony adwokat doradzi, jakie powinny być to dokumenty. Wygrany proces oznacza nie tylko realizację roszczeń, lecz także zwrot kosztów pełnomocnika od strony przeciwnej.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]