Dzisiaj jest: piątek, 13 grudnia 2019

eWyszków » Wiadomości » Nowe zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne

Nowe zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne

17 lipca 2019, 07:35, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Można już wyrabiać zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne.

Profesjonalna rejestracja - to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami. I co najważniejsze - właśnie wchodzi w życie.

Czy do tej pory rejestracja pojazdów nie była wykonywana profesjonalnie? Oczywiście, że była, Urzędnicy w wydziałach komunikacji znają się na swojej pracy. Wchodzące w życie zmiany to efekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym.

Profesjonalnie, czyli łatwiej

Dziś np. dealer motoryzacyjny, czy producent samochodów, którzy posiadają kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt aut, każdy z pojazdów muszą zarejestrować oddzielnie. Tym samym do każdej z maszyn muszą wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. To samo muszą robić np. instytuty badawcze.

Od 11 lipca 2019 r. - dzięki nowym przepisom - wystarczy, że w swoim urzędzie złożą wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne tablice (chyba, że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów.

Takie rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane np. w Niemczech, czy w Belgii. Co różni te tzw. profesjonalne tablice - nazywane także zielonymi - od tych, które mamy w swoich autach? Niewiele.

- Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą "P" - wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone - dodaje szef MC.

Dzięki CEPiK

Profesjonalna rejestracja pojazdów ułatwi pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe. Tak jak wspomnieliśmy, dotychczas obowiązujące przepisy były uciążliwe. Każde z testowych aut musiało być oddzielnie zarejestrowane. A to oznaczało nie tylko złożenie wielu wniosków, ale również wniesienie opłaty za każdy z samochodów.

- Profesjonalna rejestracja jest możliwa dzięki rozszerzeniu funkcjonalności bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a dokładniej jednej z jej części - Centralnej Ewidencji Pojazdów. To na tej bazie oparte są też popularnie e-usługi - np. Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak to będzie działało w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice. - A jeśli klient salonu motoryzacyjnego będzie chciał przetestować kolejny pojazd, to wystarczy przenieść tablicę, powtórzyć minimalne formalności - dodaje szef MC.

O tym trzeba pamiętać!

- Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
- Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub - w przypadku jednostek badawczych - 6 miesięcy.
- Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
- Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
- Gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego przestaną być ważne - trzeba je będzie rozliczyć.


Urząd wydający decyzję o profesjonalnej rejestracji pobiera opłaty:

- Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów - 100 zł.
- Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego - 10 zł.
- Za wydanie tablic rejestracyjnych.
- kompletu profesjonalnych tablic samochodowych - 80 zł,
- profesjonalnej tablicy motocyklowej - 40 zł,
- profesjonalnej tablicy motorowerowej - 30 zł.
- Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne - 12,50 zł.


Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]