Dzisiaj jest: wtorek, 21 maja 2024

eWyszków » Wiadomości » Edukacja w zakresie bezpieczeństwa powodziowego

Edukacja w zakresie bezpieczeństwa powodziowego

7 marca 2013, 09:25, UM w Wyszkowie, red. Milena Brzózka

Od nowego roku szkolnego w dwóch szkołach Gminy Wyszków prowadzone będą zajęcia warsztatowe z zakresu bezpieczeństwa powodziowego. Gmina Wyszków włączy się tym samym w realizację Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły, prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego.

26 lutego Adam Warpas, zastępca Burmistrza Wyszkowa, uczestniczył w spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, które poświęcone było programowi.

Adam Warpas planuje, że Gmina Wyszków włączy się w edukacyjny aspekt programu wojewody, celem tych działań jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat zagrożeń powodziowych wśród mieszkańców narażonych na takie zagrożenia. Chodzi o to, by edukować ludzi, szczególnie dzieci i młodzież, jak być przygotowanym na ten rodzaj zagrożenia, jak się zabezpieczać i prawidłowo reagować w niebezpiecznej sytuacji.

Gmina Wyszków będzie więc realizować pilotażowy program edukacyjny, w którym udział wezmą na początek cztery klasy: dwie klasy Zespołu Szkół Rybienko Leśne (jeden oddział przedszkolny i jedna klasa z przedziału IV-VI) oraz dwie klasy Zespołu Szkół w Rybnie (jedna klasa z przedziału I-III i jedna klasa gimnazjalna). Każda z klas przejdzie pięciogodzinny cykl edukacyjny, zajęcia prowadzić będą wyspecjalizowani w tym trenerzy: Anna Mikołajczyk i Bartek Żukowski. Szkoły wybrane zostały nieprzypadkowo - to te dwie placówki, do których uczęszczają uczniowie z terenów potencjalnie zagrożonych powodzią.

Program Bezpieczeństwa Powodziowego w regionie Wodnym Środkowej Wisły jest dokumentem przygotowanym przez Biuro Programu oraz ekspertów zaproszonych do współpracy przez Wojewodę Mazowieckiego. Opracowany został z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez Wojewodę Mazowieckiego. Głównym celem tego programu jest minimalizowanie ryzyka powodziowego w regionie wodnym Środkowej Wisły. Program oprócz działań nietechnicznych zawiera także zadania z zakresu inżynierskich środków ochrony przed powodzią. Działania te obejmują remonty i modernizacje wałów przeciwpowodziowych, budowę i odbudowę urządzeń hydrotechnicznych, budowę polderów, obiektów małej retencji i systemów melioracyjnych. Proponowane w projekcie dokumentu racjonalne wykorzystanie technicznych środków ochrony przed powodzią, w tym podniesienie skuteczności działania i efektywności infrastruktury przeciwpowodziowej oraz zapewnienie odpowiedniej przepustowości koryta rzeki i międzywala, stanowią podstawowe elementy w ochronie przeciwpowodziowej.

Podczas spotkania u wojewody, w którym uczestniczył zastępca burmistrza, Adam Warpas , zaprezentowany został pierwszy projekt programu. Założono w nim, że jego realizacja ma być rozłożona na piętnaście lat.
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]