Dzisiaj jest: poniedziałek, 6 maja 2024

eWyszków » Wiadomości » Siódme obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego (zdjęcia)

Siódme obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego (zdjęcia)

17 czerwca 2013, 14:10, PCPR, red. Agnieszka Pleńska

W powiecie wyszkowskim uroczyste obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego stały się już tradycją. W tym roku święto obchodzone było po raz siódmy.

Honorowy patronat nad uroczystością przyjął Starosta Wyszkowski. Organizatorem Dnia Rodzicielstwa Zastępczego było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, a gospodarzem Wyszkowski Ośrodka Kultury "Hutnik".

W uroczystości udział wzięli starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski, wicestarosta Teresa Trzaska, zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas, radni powiatowi, ksiądz, siostry zakonne, przedstawiciele sądu, kierownicy powiatowych i gminnych jednostek pomocy społecznej z terenu powiatu.

Zgromadzonych gości powitała dyrektor powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Krystyna Kurowska. Podkreśliła, że rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć każdy człowiek. Przyjąć do rodziny własnej dziecko, ofiarować mu swą miłość i troskę. Wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. To doprawdy jeden z wielkich darów, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Chcąc wprowadzić w nastrój rodzinnego ogniska zaprosiła rodziny zastępcze i gości do obejrzenia prezentacji pt. "Skąd się biorą rodzice?".

Następnie głos zabrał starosta Bogdan Pągowski, który przypomniał uchwałę Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o stanowieniu dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Podkreślił, że uchwała uznaje potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Polsce. Powołał się również na preambułę ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Podkreślił, że obecny system powstał dla dobra dziecka, które potrzebuje szczególnej ochrony i pomocy dorosłych, dla dobra rodziny, które jest podstawową komórką społeczeństwa i naturalnym środowiskiem rozwoju, jak również w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w wychowaniu dziecka może być osiągnięta dzięki współpracy instytucji. Nikt nie zastąpi dziecku rodziny biologicznej, ale w skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem dla dzieci i gwarantem ich wychowania pozostają rodziny zastępcze.

Wicestarosta Teresa Trzaska nawiązała do wypowiedzi przedmówcy i zaakcentowała, że narodziny dziecka są cudem, natomiast rodzicielstwo zastępcze misją. Podkreśliła wartość trudu codziennego wychowania i poświęcenia się drugiemu człowiekowi. Wicestarosta z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego życzyła zdrowia, wytrwałości, radości życia, satysfakcji i wszelkiej pomyślności. Zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas, przekazał wyrazy uznania rodzinom zastępczym, złożył życzenia rodzicom, natomiast dzieciom życzył uśmiechu.

Dziewięć nowo powstałych rodzin zastępczych przyjętych zostało do grona rodzin zastępczych. Rodziny otrzymały z rąk starosty, wicestarosty i dyrektor PCPR listy gratulacyjne, książki, spisany apel dziecka i kwiaty. Na ręce zawodowej rodziny zastępczej pełniącej funkcje pogotowia rodzinnego, Państwa Władysławy i Henryka Gołasiów starosta złożył szczególne życzenia i bukiet kwiatów.

Dyrektor PCPR podziękowała rodzinom zastępczym za pracę, trud życzliwość, zaangażowanie odwagę, cierpliwość, troskę wrażliwość, miłość i okazane serce. Wyrazy uznania, szacunku i podziękowania skierowała do starosty, wicestarosty, Rady Powiatu za codzienne zaangażowanie w sprawy związane z zapewnieniem właściwej realizacji zadań z zakresu pieczy zastępczej. Podkreśliła że bez wsparcia, pomocy i zrozumienia wszystkich samorządów gminnych, ośrodków pomocy społecznej, Sądu Rejonowego w Wyszkowie Wydziału Rodzinnego i Nieletnich oraz powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, policji, stowarzyszeń, zgromadzeń duchownych, księży oraz wolontariuszy współpracujących z PCPR na rzecz pomocy rodzinom zastępczym i wychowywanym w nich dzieciom niemożliwa byłaby realizacja zadań przypisanych do realizacji powiatowi.

Słowa podziękowania skierowała również do gospodarza Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" Mariusza Kowalskiego, pracowników obiektu, przedstawicieli mediów i prasy lokalnej za życzliwość, pomoc w propagowaniu oraz ciepłe i rzetelne informacje na temat oraz rodzicielstwa zastępczego.

Druga części uroczystości miała inny charakter. Przedstawiona została prezentacja pt. "Rodzinna piecza zastępcza w powiecie wyszkowskim". Rodziny zastępcze i zaproszeni goście mieli okazję dowiedzieć się "Co to jest dobre wychowanie?" w rozumieniu samych dzieci. Uroczystość uświetniły występy młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie pod kierownictwem Marzeny Sobczyńskiej. Uczniowie zaśpiewali specjalnie dla rodzin zastępczych i gości kilka utworów muzycznych.

Po występie młodzieży uczestnicy Dnia Rodzicielstwa Zastępczego mieli możliwość obejrzenia "Bajki o szewcu" w wykonaniu grupy teatralnej społeczności MONAR, której opiekunem jest Urszula Roguska. Wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez rodziny zastępcze i PCPR. Rodziny zastępcze i goście otrzymali prezenty przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wyszkowie.



źródło zdj. PCPR Wyszków
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]