Dzisiaj jest: piątek, 3 maja 2024

eWyszków » Wiadomości » Konferencja dotycząca samobójstw wśród młodzieży (zdjęcia)

Konferencja dotycząca samobójstw wśród młodzieży (zdjęcia)

31 października 2013, 09:57, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, red. Agnieszka Pleńska

Tydzień temu w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku filia w Wyszkowie odbyła się konferencja dotycząca samobójstw młodzieży, zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wyszkowie pod patronatem Starosty Wyszkowskiego.

Konferencję rozpoczęła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Grażyna Majewska, która powitała zaproszonych gości, a wśród nich: starostę Bogdana Pągowskiego, wicestarostę Teresę Trzaskę, przedstawicieli placówek samorządowych, w tym dyrektorów Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego Monar, dyrektorów szkół, pedagogów i psychologów, kuratorów sądowych, prelegentów oraz wszystkie zebrane osoby.

Obecnym w auli osobom towarzyszyło motto konferencji - słowa Edwarda Stachury "Nic nie jest stracone, skończone też nie, gdy droga przed tobą...", przedstawiające poetycko cel i zamysł spotkania, by przede wszystkim skoncentrować uwagę na zapobieganiu samobójstwom oraz pomocy i wsparciu osób i rodzin po próbie samobójczej.

Jako pierwszy zabrał głos starosta Bogdan Pągowski zwracając uwagę na istotne znaczenie poruszanej problematyki dla wychowania i rozwoju młodzieży. Następnie wicestarosta powiatu wyszkowskiego Teresa Trzaska w swojej wypowiedzi odniosła się do założeń i najważniejszych zadań Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz istotnych zjawisk zachodzących w społeczeństwie: poczucia izolacji, braku więzi społecznych, kryzysu relacji rodzinnych w kontekście problematyki samobójstw.

Główną część konferencji rozpoczęła Beata Sokołowska (etnograf, nauczyciel ZS 1) wykładem nt. "Zwyczaje i obrzędy związane ze śmiercią w polskiej kulturze ludowej."
Następnie wykład swój poprowadzili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego:
dr Włodzimierz Adam Brodniak socjolog medycyny, psycholog społeczny oraz Norbert Malec dr nauk prawnych. W prelekcji nt. "Dylematy zapobiegania zachowaniom samobójczym dzieci i młodzieży. Mity dotyczące samobójstw." dr Brodniak zapoznał słuchaczy z podstawową wiedzą dotyczącą problematyki samobójstw młodzieży oraz zwrócił uwagę na najczęstsze stereotypy związane z rozumieniem zjawiska samobójstwa.

Po krótkiej przerwie drugą część konferencji rozpoczęła Małgorzata Łuba psycholog i psychoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, pracująca z osobami po próbie samobójczej oraz z ich rodzinami. Wykład dotyczył wsparcia rodziny w żałobie samobójczej. Pani Łuba przedstawiła etapy żałoby samobójczej, zwróciła uwagę na specyfikę tej żałoby oraz przekazała istotne zasady udzielania wsparcia i pomagania osobom w kryzysie. Często podkreślała znaczenie pracy pedagogów szkolnych i nauczycieli w zakresie uczenia młodych ludzi radzenia sobie z trudnościami, niepowodzeniami, kryzysami, tak częstymi na tym etapie życia.

Następnie głos zabrał ks. dr Robert Bączek wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Ksiądz podczas wykładu jasno określił stanowisko Kościoła wobec samobójstwa i osoby samobójcy, poruszył również kwestię pochówku samobójcy.

Kolejna prelekcja dotyczyła zadań dziennikarza w informowaniu o sytuacji kryzysowej. Pani Sylwia Bardyszewska redaktor lokalnej gazety "Nowy Wyszkowiak" odniosła się do zadań prasy w obliczu sytuacji kryzysowych, zdarzeń tragicznych, samobójstw, szczególnie w kontekście małych miast, lokalnej społeczności. Podkreśliła znaczenie sposobu informowania czytelników o tego typu zdarzeniach oraz odpowiedzialności przedstawiciela prasy lub innych mediów i jego wpływie na kształtowanie opinii publicznej.
Dopełnieniem cyklu wykładów na temat samobójstw przedstawionych przez specjalistów z różnych dziedzin nauki i życia były wystąpienia interwentów praktyków w osobach psychologa poradni Doroty Rogulskiej i kierownika Ośrodka Monar Jagody Władoń. Panie podzieliły się swoimi doświadczeniami dotyczącymi interwencji w sytuacjach kryzysowych, głównie w sytuacji prób samobójczych, pierwszego kontaktu z młodym człowiekiem i jego rodzicami. Wypowiedzi były pełne osobistych emocji i refleksji, wskazujące na ogromne obciążenie i wysiłek emocjonalny osoby interweniującej.

Konferencję, podczas której słuchacze mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat problematyki samobójstw, jak również skonfrontować swoje osobiste przekonania na ten temat, zakończyła Grażyna Majewska.
Zaprosiła wszystkich zebranych na spotkania towarzyszące: projekcję filmu "Sala samobójców" połączoną z dyskusją oraz spotkanie warsztatowe dla psychologów i pedagogów na temat strategii interwencji kryzysowej.

Wieczorem w dniu 25 października b.r., dzień po konferencji odbyła się projekcja filmu "Sala samobójców" reż. Jana Komasy w WOK Hutnik. Zaproszeni byli rodzice oraz osoby zainteresowane tematyką. Po projekcji odbyła się dyskusja, a w zasadzie rozmowa uczestników spotkania, którzy podzielili się swoimi refleksjami po obejrzeniu tego szczególnie poruszającego filmu. Rodzice odnieśli się przede wszystkim do zagubienia młodego człowieka w dzisiejszym świecie, jego samotności w rodzinie i odrzuceniu przez grupę rówieśniczą. Wielu uczestników spotkania podkreśliło zagrożenia wynikające z internetu, to jak szybko wypełnił lukę emocjonalną chłopca, pustkę, której doświadczał w prawdziwym życiu, jak bardzo wpłynął na zachowanie młodego człowieka i podjęte przez niego działania. Spotkanie podsumowano odwołując się nie tylko do przekazu filmu, lecz również do treści konferencyjnych dotyczących wieloprzyczynowości samobójstw oraz zapobiegania sytuacjom kryzysowym poprzez dbałość o więzi rodzinne i autentyczne relacje osobowe nacechowane troską, uwagą i miłością.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wyszkowie dziękuje szczególnie serdecznie WOK Hutnik w Wyszkowie, Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie oraz Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica filia w Wyszkowie za współorganizację konferencji i spotkań towarzyszących.
















źródło zdj. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]